Linki ułatwień dostępu

Fabian albo świat schodzi na psy

2h 56m Fabian oder der Gang vor die Hunde 2021

MFF w Berlinie 2021: Udział w konkursie głównym Srebrna Niemiecka Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu 2021

Najnowszy film niemieckiego reżysera Dominika Grafa to ekranizacja jednej z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – Fabian: Historia pewnego moralisty Ericha Kästnera. Odważnie eksperymentując ze stylem, reżyser stworzył intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje.

W rolę Fabiana wcielił się jeden z najbardziej obiecujących niemieckich aktorów młodego pokolenia Tom Schilling (Obrazy bez autora, Oh, Boy!).

Tytułowy bohater jest filologiem, który pracuje jako specjalista od reklamy w berlińskiej firmie tytoniowej. Wolny czas spędza w barach, kawiarniach i nocnych lokalach, wśród upadłych kobiet, niespełnionych artystów i wszelkiej maści społecznych wyrzutków, jakich można było spotkać w Republice Weimarskiej w złotych latach 20. i 30. Jedynym wyjątkiem wśród tej grupy jest Labude, przyjaciel korzystający bez skrupułów z ojcowskiego majątku, który z pasją pracuje nad rozprawą habilitacyjną o Lessingu. Życiowym mottem Fabiana jest dystans do świata i ludzi, obojętność wobec pokusy, jaką jest dążenie do osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej lub towarzyskiej czy majątku. Ta dekadencka postawa będzie miała swoje konsekwencje: zwolnienie z pracy, rozstanie z ukochaną, śmierć przyjaciela, a w końcu tragiczny finał własnej egzystencji.

Film Dominika Grafa, choć kręcony na podstawie historycznej książki, nie jest filmem kostiumowym, raczej współczesnym obrazem, którego bohaterowie lubią zaglądać do sklepów vintage. Jest ponadczasową opowieścią o powtarzającej się co jakiś czas historii i o tych samych emocjach, które niezmiennie towarzyszą społecznym procesom. Widać to także w filmowej formie, na którą składają się czarno-białe zdjęcia, archiwalne materiały, fragmenty starych, niemych filmów, ujęcia zrealizowanie na ziarnistej ośmiomilimetrowej taśmie czy wreszcie w najnowszej technologii HD. Jest też film Grafa hołdem złożonym Berlinowi oraz jego niezwykłej i ciągle uwodzicielskiej, dekadenckiej atmosferze.

Reżyseria

Dominik Graf

Dystrybucja

Aurora Films

Język

niemiecki

Napisy

Polish

Kraj

Niemcy

Polecamy również

Berlin Alexanderplatz
3h 3m Berlin Alexanderplatz 2020
Labirynt kłamstw
2h 4m Im Labyrinth des Schweigens 2014
Błąd systemu
1h 58m Systemsprenger 2020
Milcząca rewolucja
1h 51m Das schweigende Klassenzimmer 2018
Narcyz i złotousty
2h 0m Narziss Und Goldmund 2020
Obrazy bez autora
3h 5m Werk ohne Autor 2018
Undine
1h 30m Undine 2020
Przesłuchanie
1h 30m Das Vorspiel 2019
Tranzyt
1h 41m Transit 2018
W ułamku sekundy
1h 47m Aus dem Nichts 2017

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.