wcag_skip_links_header

Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz 3h 3m 2020

MFF w Berlinie 2020: Udział w konkursie głównym
Niemiecka Nagroda Filmowa 2020: najlepszy film – srebrna, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia i najlepsza muzyka – złota

Berlin Alexanderplatz to współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina. Bohaterem tej klasycznej pozycji literatury niemieckiej jest Frank Biberkopf, robotnik, który po odbyciu kary więzienia za zabójstwo zostaje zwolniony i pragnie zacząć nowe życie. Książka jest też opowieścią o Berlinie lat dwudziestych oraz jego mieszkańcach, przede wszystkim tych należących do najniższych warstw społecznych i świata przestępczego.

Burhan Qurbani w swoim filmie również skupia się na ludziach wykluczonych z wielkomiejskiej społeczności, funkcjonujących w jej podskórnym, często niewidocznym obiegu, poza prawem lub na jego granicy. Filmowy Franz Biberkopf nazywa się Francis B, jest afrykańskim uchodźcą i podobnie jak jego książkowy pierwowzór, ma na sumieniu śmierć bliskiej osoby. We współczesnym berlińskim tyglu, różnokolorowym i wielojęzycznym, próbuje zbudować nowe, uczciwe życie. Jednak okoliczności skutecznie utrudniają młodemu mężczyźnie realizację tych planów.

Reżyseria

Burhan Qurbani

Język

niemiecki

Napisy

polskie

Kraj

Niemcy

Polecamy również

Błąd systemu
Systemsprenger 1h 58m 2020
Lion. Droga do domu
Lion 1h 53m 2016
Nie jestem czarownicą
I Am Not a Witch 1h 30m 2017
Walc w alejkach
In den Gängen 2h 5m 2018

Download the app to view your purchased content!