KRÓLOWIE LATA
THE KINGS OF SUMMER reż. Jordan Vogt-Roberts, USA 2013, 93’ (napisy PL)
Oryginalna i nieco neurotyczna wizja nastoletniego buntu oraz wchodzenia w dorosłość, również poprzez obcowanie z przyrodą. Królowie lata stanowią ciekawy punkt wyjścia do rozmowy na temat dawnych i współczesnych “rytuałów przejścia”, roli natury w życiu człowieka oraz wyzwaniach, jakie przed młodymi ludźmi stawia zbliżająca się dorosłość. Błyskotliwe dialogi, nietypowe postacie, inteligentny humor oraz intrygująca strona wizualna sprawiają, że Królowie lata to trafiająca w gusta nastoletniej widowni, emocjonalnie wiarygodna opowieść o tym, co oznacza dorosłość.
O KROK OD SŁAWY
TWENTY FEET FROM STARDOM reż. Morgan Neville, USA 2013, 91’ (napisy PL)
Znakomity przykład kina dokumentalnego, mogący zachęcić młodych widzów do częstszego sięgania po ten rodzaj filmów. Fascynująca, opowiedziana z werwą historia chórzystów i chórzystek skrytych na drugim planie, a jednocześnie stanowiący fundament spektakularnych karier i wielkich przebojów. Ich historie to dowód na to, jak przewrotna bywa muzyczna branża oraz jak trudno jest osiągnąć sukces. O krok od sławy to świetnie zrealizowany dokument, z udziałem takich gwiazd jak David Bowie, Sting, Stevie Wonder, U2, The Rolling Stones, Bruce Springsteen, będący prawdziwą gratką dla wszystkich wielbicieli muzyki rozrywkowej.
TWÓJ VINCENT
LOVING VINCENT reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska/Wielka Brytania 2016, 95’ (dubbing PL)
Twój Vincent to królestwo nawiązań, aluzji, transformacji, cytatów i rozmaitych postaci adaptacji, w których relacje między pierwowzorem i efektem jego wykorzystania wciąż się zmieniają. Film łączy w sobie wszystkie ważne tendencje współczesnej animacji filmowej, interesująco wprowadza widza w świat sztuki, uczy jej właściwego odbioru i skutecznie przekonuje o jej ponadczasowej sile oddziaływania. Twój Vincent może stanowić punkt wyjścia do dyskusji o filmach animowanych, nowych technologiach, procesie adaptacji filmowej oraz samej sztuce, która mimo upływu czasu nie przestaje nas intrygować.
KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA
AN reż. Naomi Kawase, Francja/Japonia/Niemcy, 113’ (napisy PL)
Film Naomi Kawase to niespieszna, pełna ciepła opowieść o pracy i radości życia. Choć kontemplacyjna forma silnie nawiązuje do tradycji klasycznego kina japońskiego, reżyserka tworzy uniwersalny poradnik pozytywnego myślenia, który każdy z widzów może zastosować w swoim życiu. Za pozorną banalnością filmu, jego prostej formie i niewyszukanych dialogach, skrywają się głębokie i istotne treści, mogące całkowicie zmienić spojrzenie na rzeczywistość. Kwiat wiśni i czerwona fasola to filmowe haiku, stanowiące czarujące wprowadzenie do japońskiej kultury.
HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE
HAPPY OLO - THE MERRY TALE OF OLO DOBA, reż. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk, Polska 2017, 62’ (napisy PL)
Utrzymana w konwencji kina drogi filmowa ballada, której bohaterem jest jeden z najwybitniejszych polskich podróżników: zmarły 22 lutego 2021 roku Aleksander Doba - pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Happy Olo to kipiący młodzieńczą energią, zabawny i niezwykle pozytywny dokument, będący pochwałą dążenia do realizacji marzeń. To czysta afirmacja życia, w której zdziecinnienie nie jest wadą, lecz ujmującym atutem.
LION. DROGA DO DOMU
LION, reż. Garth Davis, Australia/USA/Wielka Brytania, 118’ (napisy PL)
Oparty na prawdziwej historii, dramat Lion. Droga do domu opowiada o kilkuletnim Saroo, który na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności zostaje wywieziony tysiące kilometrów od swojego domu. Samotny, głodny, nieznający języka chłopczyk stara się przeżyć na ruchliwych ulicach Kalkuty. Od licznych nieszczęść ratuje go australijska rodzina, która go adoptuje i zabiera ze sobą do Australii. Lion. Droga do domu to film o różnych obliczach miłości oraz pełnej nostalgii tęsknocie za utraconą małą ojczyzną. To przejmująca opowieść o determinacji oraz portret codziennego życia w Indiach – włącznie z jego mrocznym i niebezpiecznym obliczem. Film Gatha Davisa może wnieść dużo do lekcji geografii oraz wiedzy o społeczeństwie, a także stanowić ciekawy punkt wyjścia do dyskusji na godzinie wychowawczej.
NIEZWYKŁA PODRÓŻ FAKIRA, KTÓRY UTKNĄŁ W SZAFIE
THE EXTRAORDINARY JOURNEY OF THE FAKIR, reż. Ken Scott, Belgia/Francja/Indie/Singapur/USA (napisy PL)
Adaptacja bestsellerowej powieści Romaina Puértolasa Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea. Główny bohater filmu – mieszkający w Indiach Aja – wyrusza do Paryża by odnaleźć swojego zaginionego ojca. Młody mężczyzna ma także drugie marzenie: chciałby odwiedzić słynny szwedzki sklep meblowy. Wypełniony humorem i uroczym dystansem do rzeczywistości film Kena Scotta jest w gruncie rzeczy historią miłosną, która pozwala popatrzeć na świat przez różowe okulary oraz zauważyć tkwiące w nim piękno i dobro. Intrygujący jest sposób, w jaki główny bohater traktuje popularną szwedzką markę, która staje się dla niego symbolem określonego stylu życia: dostatniego, przytulnego i uporządkowanego „Zachodu”. Tak bardzo różnego od pełnych kolorów, zapachów i doznań Indii, pulsujących życiem, chaosem i niespożytą energią.
PAVAROTTI
PAVAROTTI, reż. Ron Howard, Wielka Brytania/USA 2019, 110’ (napisy PL)
Pavarotti to film dokumentalny, poświęcony postaci najsłynniejszego tenora wszech czasów, zawierający nagrania niezapomnianych występów, w tym fragmenty oglądanego na całym świecie koncertu Trzech Tenorów. To inspirujący punkt wyjścia do dyskusji na godzinie wychowawczej, lekcjach „Wiedzy o kulturze” oraz „Muzyki”, mogący stanowić intrygujące uzupełnienie zajęć w szkołach muzycznych. Pavarotti porusza niezmiennie aktualny temat sławy i wysokiej ceny, jaką trzeba za nią zapłacić. Portretując słynnego śpiewaka, dokument nie stroni od mrocznych stron jego osobowości: wspomina o konfliktach, wybuchach emocji i trudnych relacjach rodzinnych. Jednocześnie kreuje Pavarottiego na „tenora zwykłych ludzi”, podbijającego serca słuchaczy z najodleglejszych zakątków globu.
RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ
RAMEN TEH, reż. Eric Khoo, Francja/Japonia/Singapur 2018, 89’ (napisy PL)
Subtelna uczta kulinarno-kulturalno-wizualna, w której międzynarodowe (i międzypokoleniowe) konflikty można pokonać dzięki miłości do gotowania. Ramen. Smak wspomnień to wspaniała opowieść o młodym chłopaku, o mieszanym, japońsko-chińskim pochodzeniu, który odkrywa skomplikowaną historię własnej rodziny oraz trudne losy obu narodów. Bohater nie ma jednak na celu dążenia do prawdy – chce przede wszystkim pojednania, którego symbolem może stać się miska parującego, wyśmienitego rosołu na żeberkach.
SMAK CURRY
THE LUNCHBOX, reż. Ritesh Batra, Francja/Indie/Kanada/Niemcy/USA 2013, 104’ (napisy PL)
Niezwykła, pełna delikatności opowieść o zakochaniu, którego początkiem stają się pomylone menażki z jedzeniem. Zgorzkniałego Saajana (w tej roli zmarły niedawno gwiazdor indyjskiego kina, Irrfan Khan) i nieszczęśliwą Ilię (Nimrat Kaur) połączył zbieg okoliczności. Czy bohaterowie wezmą sprawy w swoje ręce i mimo społecznych konwenansów zawalczą o swoją miłość? Odpowiedź na to pytanie, w patriarchalnych i tradycyjnych realiach współczesnych Indii, wcale nie jest taka oczywista.
SZUKAJĄC VIVIAN MAIER
FINDING VIVIAN MAIER, reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 84’ (napisy PL)
Niewiarygodna, ale prawdziwa historia życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej fotografki, która skrywała przed światem swój wielki talent. Film przedstawia historię odkrycia geniuszu Maier, której prace, odkryte zupełnie przypadkowo, wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace. Szukając Vivian Maier to przejmujący zapis śledztwa, mającego na celu ustalić podstawowe fakty z życia bohaterki oraz odkryć korzenie jej fotograficznego geniuszu.
ŻYCIE ANIMOWANE
LIFE, ANIMATED reż. Roger Ross Williams, USA 2016, 89’ (napisy PL)
Dokument powstały na podstawie głośnej książki Rona Suskinda – amerykańskiego dziennikarza i pisarza, prywatnie ojca autystycznego chłopca, dla którego oknem na świat stały się bajki Disneya. Życie animowane to opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do dziecka, o odnalezieniu się w nowej sytuacji i oswajaniu z trudną diagnozą. To także dokumentalna opowieść o rozmaitych wyzwaniach dorosłości, z którymi nie zawsze łatwo się zmierzyć, mogąca rozpocząć inspirującą dyskusję na temat roli fantazji w naszym życiu i jej eskapistycznym potencjale.