Linki ułatwień dostępu

MIRAI
MIRAI NO MIRAI reż. Mamoru Hosoda, Japonia 2017, 100’ (dubbing PL)
Seans Mirai to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą i sztuką japońską, której anime jest bardzo istotnym elementem. Jednocześnie, choć film Mamoru Hasody jest na wskroś japoński, nie można odmówić mu uniwersalnego wymiaru. Ta ujmująca animacja przypomina o wadze i znaczeniu rodzinnego ciepła oraz ogromnej roli jaką w życiu każdego pełnią relacje z innymi. W filmie doskonale odnajdą się wszyscy widzowie posiadający młodsze rodzeństwo, którego pojawienie się na świecie jest prawdziwą życiową rewolucją, wymagającą wyrozumiałości oraz licznych kompromisów.
Film rekomendowany dla dzieci od 9 roku życia.

ASTERIKS I OBELIKS. OSIEDLE BOGÓW
ASTÉRIX: LE DOMAINE DES DIEUX, reż. Louis Clichy, Francja 2014, 85’
Filmowa odsłona kultowego komiksu o Asteriksie i Obeliksie, ze znakomitą – dubbingową – obsadą. Bohaterom głosów użyczyli m.in. Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Fronczewski, Piotr Adamczyk, Anna Mucha i Czesław Mozil. Asteriks i Obeliks. Osiedle Bogów to pełna akcji i humoru opowieść o wyzwaniach urbanizacji oraz mechanizmach globalizacji. Juliusz Cezar, zirytowany nieposłuszeństwem słynnych Galów, tym razem spróbuje uwieść ich pełnym wygód życiem na rzymskim osiedlu. Czy obietnica luksusów okaże się skuteczniejszą metodą na zdobycie serc i umysłów walecznych Galów?
Film rekomendowany dla dzieci od 7 roku życia.

CZWORO DZIECI I COŚ
FOUR KIDS AND IT, reż. Andy De Emmony, Wielka Brytania 2020, 110’
Wariacja na temat klasycznej książki Edith Nesbit Pięcioro Dzieci i coś. Czworo dzieci i coś to połączenie historii fantastycznej ze opowieścią obyczajową. Z jednej strony, w sercu filmu znajdują się zmagania młodych bohaterów z zabawnym, znalezionym na plaży stworkiem. Z drugiej – kluczowym elementem historii jest dwoje dorosłych, starających się stworzyć nową, patchworkową rodzinę.
Film rekomendowany dla dzieci od 9 roku życia.

ŁOWCY CZAROWNIC
ZLOGONJE, reż. Raško Miljković, Serbia/Macedonia 2018, 89’
Główny bohater Łowców czarownic, to 10-letni Jovan, który nocą jest odważnym superbohaterem potrafiącym latać, a za dnia – niepewnym siebie chłopcem, dla którego z racji niepełnosprawności proste czynności często bywają wyzwaniem. Wszystko zmienia pojawienie się buntowniczej Milicy, która wprowadza w życiu Jovana spore zamieszanie. Łowcy czarownic to świetnie zrealizowany, wciągający film, który porusza temat ograniczeń, niepełnosprawności oraz pokazuje, jak można radzić sobie z tak wielkimi wyzwaniami, jak rozstanie rodziców.
Film rekomendowany dla dzieci od 9 roku życia.

MARONA - PSIA OPOWIEŚĆ
L’EXTRAORDINAIRE VOYAGE DE MARONA reż. Anca Damian, Belgia/Francja/Rumunia 2019, 92’ (napisy PL lub lektor PL)
Zapierająca dech w piersiach, dynamiczna i wzruszająca historia opowiedziana z psiej perspektywy. Marona - psia opowieść skłania widzów do refleksji nad tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń. To także dobry punkt wyjścia do dyskusji na temat obowiązków związanych z posiadaniem domowego zwierzęcia, relacji człowieka z otaczającym go środowiskiem oraz idei szczęścia, którą każdy z filmowych bohaterów pojmuje inaczej.
Film rekomendowany dla dzieci od 9 roku życia.

TARAPATY
TARAPATY, reż. Marta Karwowska, Polska 2017, 83’
Świetnie zrealizowany polski film przygodowy, mogący posłużyć jako wstęp do dyskusji o gatunkach i konwencjach filmowych. Poprzedzony odpowiednim wprowadzeniem, może funkcjonować także jako uzupełnienie lekcji na temat powieści młodzieżowych autorstwa Adama Bahdaja i Edmunda Niziurskiego, do których Tarapaty pośrednio nawiązują poprzez swoją tematykę oraz prezentowane na ekranie motywy.

TARAPATY 2
TARAPATY 2, reż. Marta Karwowska, Polska 2020, 82’
Filmowa rozrywka wysokich lotów, mogąca stanowić uzupełnienie szkolnych lekcji z przedmiotów takich jak: język polski, plastyka i godzina wychowawcza. Film Marty prezentuje informacje na temat jedynego obrazu Claude’a Moneta w zbiorach polskich muzeów (Plaża w Pourville), może też stanowić przyczynek do dyskusji na temat pierwszej miłości i zauroczenia.

WIKI I JEJ SEKRET
MYSTÈRE, reż. Denis Imbert, Francja 2021, 87’
Pełna czułości opowieść dla całej rodziny, skłaniająca do refleksji na temat relacji pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Ekologiczne przesłanie filmu przekonuje do zmiany spojrzenia na wilki – tradycyjnie postrzegane wyłącznie przez pryzmat zagrożenia i strachu.

Kolekcje

Szkoła podstawowa, klasy 4-6

Edukacja filmowa: szkoła podstawowa, klasy 4-6
Mirai
1h 40m Mirai no Mirai 2017
Czworo dzieci i coś
1h 50m Four Kids and It 2019
Marona - psia opowieść
1h 32m L'extraordinaire voyage de Marona 2019

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.