wcag_skip_links_header

Marona - psia opowieść

L'extraordinaire voyage de Marona 1h 32m 2019

Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan - Sarą, dziewczynka Solange - Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

Za film odpowiada Anca Damian – rumuńska reżyserka, scenarzystka i producentka, która znana jest m.in. z produkcji Droga na drugą stronę oraz Czarodziejskiej góry – pokazywanych i docenianych na wielu międzynarodowych festiwalach. Anca Damian została odznaczona Mirada International Award na Madrid International Film Festival 2018 – New Directors Platform za bycie twórczynią totalną, prawdziwym przełomem i niekwestionowaną inspiracją dla nowych reżyserów.

Marona, jak mówi Anka Damian, jest wciągająca i zabawna, gdzieś na styku sztuki wizualnej i muzyki. Kiedy się śmiejemy i płaczemy, w końcu bezwarunkowo odczuwamy miłość i czułość, za którą wszyscy tęsknimy.

To wizualnie zachwycająca i wzruszająca historia opowiedziana z psiej perspektywy o przywiązaniu, miłości i tym, czym dla psów i ludzi jest szczęście. Ta wyjątkowa forma opowiadania została doceniona przez międzynarodową publiczność. Premiera filmu miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy. Marona zdobyła m.in. nominację do Europejskich Nagród Filmowych, została nagrodzona na Bucheon IAFF, Strasbourg European Fantastic FF oraz przez Jury Odkryć 6. MFF Kino Dzieci. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła Maronę – psią opowieść na liście 32 pełnometrażowych filmów animowanych zgłoszonych do oscarowej rywalizacji.

Rekomendowany dla dzieci od 7 roku życia, również dla dorosłych.

Film dostępny także w wersji z polskim lektorem.

Reżyseria

Anca Damian

Języki

rumuński, francuski

Napisy

polskie

Kraje

Francja, Rumunia, Belgia

Polecamy również

Marona - psia opowieść (lektor PL)
L'extraordinaire voyage de Marona 1h 32m 2019
Louise nad morzem
Louise en hiver 1h 10m 2016
Mirai
Mirai no Mirai 1h 40m 2017
Najgorsze wiersze świata
Rossz versek 1h 37m 2018
Szczęśliwy Lazzaro
Lazzaro felice 2h 5m 2018
Wilcze dzieci
Ōkami Kodomo no Ame to Yuki 1h 57m 2012