wcag_skip_links_header

Powidoki

Afterimage 1h 40m 2016

Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2016
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury (Andrzej Wajda)

Akcja filmu dzieje się w Łodzi w latach 1948-1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury. Strzemiński - w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu - nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków.

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

💬 Available with English subtitles!
A film about Polish artist Władysław Strzemiński, a pioneer of Polish avant-garde, who refused to succumb to socialist realism and suffered the consequences of his artistic choices.

Reżyseria

Andrzej Wajda

Język

polski

Napisy

English

Kraj

Polska

Polecamy również

Lato
Leto 2h 9m 2018
Milcząca rewolucja
Das schweigende Klassenzimmer 1h 51m 2018
Słudzy
Služobníci 1h 20m 2020
Tatarak
Sweet Rush 1h 25m 2009
Twój Vincent
Loving Vincent 1h 35m 2016
Zabij to i wyjedź z tego miasta
Kill It and Leave This Town 1h 28m 2020

Download the app to view your purchased content!