wcag_skip_links_header

Zabij to i wyjedź z tego miasta

Kill It and Leave This Town 1h 28m 2020

📣 W sekcji Materiały dodatkowe, pod opisem filmu, dostępna jest rejestracja spotkania z reżyserem, Mariuszem Wilczyńskim i Anną Dymną.

💬 z napisami polskimi dla osób niesłyszących
💬 with English subtitles


Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021: Najlepszy film, Najlepsza muzyka, Najlepszy scenariusz, Najlepszy dźwięk - wygrane; Najlepsza reżyseria, Najlepsza scenografia, Odkrycie roku - nominacje
FPFF w Gdyni 2020 - Złote Lwy dla Najlepszego Filmu Berlinale 2020: sekcja Encounters
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020: Nagroda Specjalna Jury
MFF Nowe Horyzonty 2020: Film Otwarcia

Animacja Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Zabij to… powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, Zabij to i wyjedź z tego miasta działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

Available with English subtitles!

Fleeing from despair after losing those dearest to him, the hero hides in a safe land of memories, where time stands still and all those dear to him are alive.

Język

polski

Napisy

English, Polish

Kraj

Polska

Materiały dodatkowe

Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim i Anną Dymną

1h 28m

Rejestracja spotkania z reżyserem, Mariuszem Wilczyńskim i Anną Dymną, które odbyło się w Kinie Pod Baranami 5 marca 2021.

Polecamy również

Córka trenera
Córka trenera 1h 33m 2018
Czerwony żółw
La tortue rouge 1h 20m 2016
Mirai
Mirai no Mirai 1h 40m 2017
Sztuka kochania
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej 2h 0m 2016
Twój Vincent
Loving Vincent 1h 35m 2016
xABo: Ksiądz Boniecki
xABo: Ksiądz Boniecki 1h 13m 2020

Download the app to view your purchased content!