Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020)

 • Kill It and Leave This Town
 • 1h 28m

📣 W sekcji Materiały dodatkowe, pod opisem filmu, dostępna jest rejestracja spotkania z reżyserem, Mariuszem Wilczyńskim i Anną Dymną.

💬 z napisami polskimi dla osób niesłyszących
💬 with English subtitles


Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021: Najlepszy film, Najlepsza muzyka, Najlepszy scenariusz, Najlepszy dźwięk - wygrane; Najlepsza reżyseria, Najlepsza scenografia, Odkrycie roku - nominacje
FPFF w Gdyni 2020 - Złote Lwy dla Najlepszego Filmu Berlinale 2020: sekcja Encounters
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020: Nagroda Specjalna Jury
MFF Nowe Horyzonty 2020: Film Otwarcia

Animacja Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Zabij to… powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, Zabij to i wyjedź z tego miasta działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

Available with English subtitles!

Fleeing from despair after losing those dearest to him, the hero hides in a safe land of memories, where time stands still and all those dear to him are alive.

Język

polski

Napisy

English, Polish

Kraj

Polska

Materiały dodatkowe

Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim i Anną Dymną
1h 28m

Rejestracja spotkania z reżyserem, Mariuszem Wilczyńskim i Anną Dymną, które odbyło się w Kinie Pod Baranami 5 marca 2021.

Polecamy również

Córka trenera (2018)
 • Córka trenera
 • 1h 33m
Czerwony żółw (2016)
 • La tortue rouge
 • 1h 20m
Mirai (2017)
 • Mirai no Mirai
 • 1h 40m
Sztuka kochania (2016)
 • Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
 • 2h 0m
Twój Vincent (2016)
 • Loving Vincent
 • 1h 35m
xABo: Ksiądz Boniecki (2020)
 • xABo: Ksiądz Boniecki
 • 1h 13m