Linki ułatwień dostępu

Tatarak

1h 25m Sweet Rush 2009

MFF w Berlinie 2009: Nagroda im. Alfreda Bauera, Złoty Niedźwiedź - nominacja
Europejska Nagroda Filmowa 2009: Nagroda FIPRESCI dla najlepszego europejskiego filmu roku

Film Andrzeja Wajdy oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Wajda już po raz trzeci adaptuje prozę Iwaszkiewicza, za każdym razem w doskonałym stylu (Brzezina, Panny z Wilka). Najlepszy europejski film roku 2009 zdaniem krytyków FIPRESCI.

Marta (Krystyna Janda), kulturalna kobieta w średnim wieku, która jest żoną Doktora (Jan Englert) z małego miasteczka, nie zdaje sobie sprawy ze swojej śmiertelnej choroby. Pewnego dnia poznaje znacznie młodszego mężczyznę, Bogusia (Paweł Szajda), który oczarowuje ją swoją młodością i prostotą. Ich niewinne spotkania na brzegu rzeki są naznaczone wzajemną fascynacją, lecz kres kładzie im nagły i okrutny kaprys losu.

To dopiero pierwsza warstwa tej wielowymiarowej historii, bo Tatarak jest również filmem o tworzeniu filmu, a Andrzej Wajda przeplata fabułę autentycznymi monologami Krystyny Jandy na temat przedwczesnej śmierci jej męża, cenionego operatora Edwarda Kłosińskiego, któremu film jest dedykowany. W ten sposób obie kobiety - Krystyna i Marta - zlewają się w jedną głęboko zranioną istotę, która musi znaleźć w sobie siłę i poradzić sobie z perspektywą nieuniknionej śmierci.

Tatarak to subtelna i wzruszająca historia o niemożliwej miłości, a zarazem osobista wypowiedź reżysera o odwiecznych tematach: miłości, która przychodzi za późno, i śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.

💬 Available with English subtitles!
In small-town Poland in the late 1950s, an aging woman married to a workaholic doctor meets a young man who makes her feel young again. Framed around this story, lead actress Krystyna Janda discusses the death of her husband from cancer.

Reżyseria

Andrzej Wajda

Język

polski

Napisy

English

Kraj

Polska

Polecamy również

Aquarius
2h 22m Aquarius 2016
Bogowie
2h 1m Bogowie 2014
Powidoki
1h 40m Afterimage 2016
Słodki koniec dnia
1h 37m Dolce fine giornata 2019
Szarlatan
1h 58m Šarlatán 2020
Twarze, plaże
1h 29m Visages villages 2017

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.