wcag_skip_links_header

Tatarak

Sweet Rush 1h 25m 2009

MFF w Berlinie 2009: Nagroda im. Alfreda Bauera, Złoty Niedźwiedź - nominacja
Europejska Nagroda Filmowa 2009: Nagroda FIPRESCI dla najlepszego europejskiego filmu roku

Film Andrzeja Wajdy oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Wajda już po raz trzeci adaptuje prozę Iwaszkiewicza, za każdym razem w doskonałym stylu (Brzezina, Panny z Wilka). Najlepszy europejski film roku 2009 zdaniem krytyków FIPRESCI.

Marta (Krystyna Janda), kulturalna kobieta w średnim wieku, która jest żoną Doktora (Jan Englert) z małego miasteczka, nie zdaje sobie sprawy ze swojej śmiertelnej choroby. Pewnego dnia poznaje znacznie młodszego mężczyznę, Bogusia (Paweł Szajda), który oczarowuje ją swoją młodością i prostotą. Ich niewinne spotkania na brzegu rzeki są naznaczone wzajemną fascynacją, lecz kres kładzie im nagły i okrutny kaprys losu.

To dopiero pierwsza warstwa tej wielowymiarowej historii, bo Tatarak jest również filmem o tworzeniu filmu, a Andrzej Wajda przeplata fabułę autentycznymi monologami Krystyny Jandy na temat przedwczesnej śmierci jej męża, cenionego operatora Edwarda Kłosińskiego, któremu film jest dedykowany. W ten sposób obie kobiety - Krystyna i Marta - zlewają się w jedną głęboko zranioną istotę, która musi znaleźć w sobie siłę i poradzić sobie z perspektywą nieuniknionej śmierci.

Tatarak to subtelna i wzruszająca historia o niemożliwej miłości, a zarazem osobista wypowiedź reżysera o odwiecznych tematach: miłości, która przychodzi za późno, i śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.

💬 Available with English subtitles!
In small-town Poland in the late 1950s, an aging woman married to a workaholic doctor meets a young man who makes her feel young again. Framed around this story, lead actress Krystyna Janda discusses the death of her husband from cancer.

Reżyseria

Andrzej Wajda

Język

polski

Napisy

English

Kraj

Polska

Polecamy również

Aquarius
Aquarius 2h 22m 2016
Bogowie
Bogowie 2h 1m 2014
Powidoki
Afterimage 1h 40m 2016
Słodki koniec dnia
Dolce fine giornata 1h 37m 2019
Szarlatan
Šarlatán 1h 58m 2020
Twarze, plaże
Visages villages 1h 29m 2017

Download the app to view your purchased content!