wcag_skip_links_header

Niewygodna prawda

Truth 2h 5m 2015

Niewygodna prawda to film demaskujący szokujące fakty z przeszłości jednej z najważniejszych osób w historii USA.

Czy za fasadą amerykańskiej demokracji stoi kłamstwo? Czy media są wolne i stoją na straży prawdy?

W głównej roli wystąpiła zdobywczyni Oscara Cate Blanchett (Blue Jasmine, Carol) oraz legendarny Robert Redford powracający do kina spod znaku Wszystkich ludzi prezydenta i Trzech dni kondora.

W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes (Blanchett) pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem (Redford) emituje przełomowy reportaż o szokującej przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

Scenariusz Niewygodnej prawdy zainspirowała powieść “Truth and Duty” napisana przez dziennikarkę Mary Mapes i prawdziwe wydarzenia związane z tzw. Rathergate. Prezydent George W. Bush miał korzystać z uprzywilejowanego statusu w czasie swojej służby jako pilot w Gwardii Narodowej w Teksasie na początku lat 70. Sprawa wyszła na jaw we wrześniu 2004 roku, kiedy dokumenty zostały przedstawione przez prezentera Dana Rathera w programie “60 minutes” stacji CBS.

Reżyseria

James Vanderbilt

Język

angielski

Napisy

Polish

Kraje

Australia, USA

Polecamy również

Asystentka
The Assistant 1h 25m 2020
Labirynt kłamstw
Im Labyrinth des Schweigens 2h 4m 2014
Supernova (2019)
Supernova 1h 18m 2019
Wyrok bez winy
Foster Boy 1h 49m 2019

Download the app to view your purchased content!