Linki ułatwień dostępu

Zielona granica

2h 32m The Green Border 2023
MFF w Wenecji 2023 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Agnieszka Holland); wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (Agnieszka Holland), Nagroda Zielona Kropla (Agnieszka Holland), Nagroda Specjalna Jury (Agnieszka Holland)
European Film Awards 2023 - nominacja: Najlepszy europejski reżyser roku (Agnieszka Holland), Najlepszy europejski scenarzysta roku (Maciej Pisuk, Gabriela Lazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland), Najlepszy europejski film roku

Najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem.

Film reżyserki głośnych obrazów: W ciemności, Europa, Europa, Pokot i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu Obywatel Jones uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

Zielona granica jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna Zielona granica to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. Zielona granica jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych. W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty Jesteś Bogiem). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Reżyseria

Agnieszka Holland

Języki

polski, arabski, angielski, francuski

Kraje

Belgia, Czechy, Francja, Polska

Polecamy również

Pokot
2h 8m Pokot 2016
Obywatel Jones
1h 59m Mr. Jones 2019
Przeżyć
1h 29m Flee 2021
Aida
1h 41m Quo Vadis, Aida? 2020
Piosenki o miłości
1h 30m Piosenki o miłości 2021
Chleb i sól
1h 41m Chleb i sól 2022
Disco Boy
1h 32m Disco Boy 2023

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.