Linki ułatwień dostępu

Przeżyć

1h 29m Flee 2021

MFF w Cannes 2020 - nominacja: Oficjalna selekcja Festiwalu - Program (Jonas Poher Rasmussen)
Sundance 2021 - wygrana: Główna Nagroda Jury - Najlepszy zagraniczny film dokumentalny (Jonas Poher Rasmussen)
Millennium Docs Against Gravity 2021 - wygrana: Wyróżnienie Specjalne od Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy (Jonas Poher Rasmussen), Grand Prix Dolnego Śląska - Zdobywca (Jonas Poher Rasmussen), Nagroda Millennium - Najlepszy film dokumentalny (Jonas Poher Rasmussen), Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej (Jonas Poher Rasmussen)
Złote Globy 2022 - nominacja: Najlepszy film animowany
BAFTA 2022 - nominacje: Najlepszy film animowany, Najlepszy film dokumentalny
Oscary 2022 - nominacje: Najlepszy długometrażowy film animowany, Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego Walca z Baszirem.

Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.

Dystrybucja

Against Gravity

Języki

duński, angielski, dari, rosyjski, szwedzki

Napisy

polskie

Kraje

Dania, Francja, Szwecja

Polecamy również

Aida
1h 41m Quo Vadis, Aida? 2020
Drive My Car
2h 59m Drive My Car 2021
Jeszcze dzień życia
1h 25m Jeszcze dzień życia 2018
Zabij to i wyjedź z tego miasta
1h 28m Kill It and Leave This Town 2020

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.