wcag_skip_links_header

Bogowie

Bogowie 2h 1m 2014

Festiwal Filmowy w Gdyni 2014: Złote Lwy, Grand Prix najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Tomasz Kot, najlepszy scenariusz - Krzysztof Rak, najlepsza scenografia, najlepsza charakteryzacja, Złoty Klakier - najdłużej oklaskiwany film festiwalu, nagroda dziennikarzy
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2015: Najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor - Tomasz Kot, najlepsza rola drugoplanowa - Piotr Głowacki, nagroda publiczności

Bogowie to oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

Film pokazuje początki dyskusji nad definicją śmierci biologicznej człowieka i granicami kompetencji chirurgów. Wraz z ekipą młodych lekarzy, Zbigniew Religa przeciwstawił się swoim mistrzom. Jego zmagania to nie tylko walka o sprzęt i fundusze, ale przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia.

Jest to prawdziwy portret buntownika, który całe życie chciał być pierwszy. Profesor uratował życie tysięcy ludzi, ale nie wszystkie operacje zakończyły się powodzeniem. Religa codziennie podejmował decyzje, które mogły zaważyć o życiu i śmierci pacjentów. Bogowie to film o wielkiej ambicji i sile woli, ale także o cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces.


💬 Available with English subtitles!
The big winner at 2014 Gdynia Film Festival, Gods is a film about the early days in the career of acclaimed cardiothoracic surgeon Zbigniew Religa, who performed the first successful heart transplant in Poland in 1985.

Reżyseria

Łukasz Palkowski

Język

polski

Napisy

English

Kraj

Polska

Polecamy również

Babyteeth
Babyteeth 1h 58m 2019
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy 1h 53m 2015
Plan B
Plan B 1h 25m 2017
Sieranevada
Sieranevada 2h 52m 2017
Tatarak
Sweet Rush 1h 25m 2009
Wróg doskonały
A Perfect Enemy 1h 28m 2020

Download the app to view your purchased content!