wcag_skip_links_header

Walc z Baszirem

Vals im Bashir 1h 27m 2008

Warszawski Festiwal Filmowy 2008: Nagroda Publiczności; Oscary 2009: nominacja - najlepszy film obcojęzyczny; MFF w Cannes 2008: nominacja do Złotej Palmy; Złoty Glob 2009: najlepszy film obcojęzyczny; Cezar 2009: najlepszy film obcojęzyczny

Niezwykły, wielokrotnie nagradzany izraelski dokumentalny film animowany, dotyczący niedawnej historii Bliskiego Wschodu.

Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat 80. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. A przede wszystkim - obudzić pamięć. Kontakt z nimi uświadamia mu, jak strasznych spustoszeń w psychice młodych chłopców dokonała wojna…

Walc z Baszirem był także formą autoterapii dla jego reżysera i bohatera - Ariego Folmana, który podczas służby w izraelskim wojsku był świadkiem masakry na palestyńskich cywilach, do jakiej doszło w 1982 r. w libańskich obozach dla uchodźców Sabra i Szatila. To także film o historii współczesnej Izraela, wciąż żywej, wciąż trudnej do jednoznacznego ocenienia, to głos w sprawie politycznej i wreszcie - film pacyfistyczny, obnażający absurd wojny.

Wszystkie historie opowiedziane w filmie są prawdziwymi historiami żyjących osób. W przypadku 7 osób słyszymy ich autentyczne głosy i oglądamy rysunkowe podobizny. Wątki pozostałych dwóch osób - również autentyczne - zostały zagrane przez profesjonalnych aktorów. Stało się tak, ponieważ dwaj bohaterowie nie chcieli ujawniać swojego wyglądu (nawet w formie postaci animowanej) i brzmienia głosu.

Reżyseria

Ari Folman

Języki

hebrajski, arabski, niemiecki, angielski

Napisy

polskie

Kraje

Izrael, Niemcy, Francja

Polecamy również

53 wojny
53 wojny 1h 23m 2018
Fokstrot
Foxtrot 1h 53m 2017
Droga samurajów
Samurai marason 1h 44m 2019
Jeszcze dzień życia
Jeszcze dzień życia 1h 25m 2018
Sny wędrownych ptaków
Pájaros de verano 2h 5m 2019

Download the app to view your purchased content!