Linki ułatwień dostępu

Lato '85

1h 40m Été 85 2019

MFF w Cannes 2020: Oficjalna selekcja
Cezary 2021 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Valeria Bruni Tedeschi); Najbardziej obiecujący aktor (Félix Lefebvre, Benjamin Voisin); Najlepszy scenariusz adaptowany; Najlepsza muzyka; Najlepszy dźwięk; Najlepsze zdjęcia; Najlepszy montaż; Najlepsze kostiumy; Najlepsza scenografia; Najlepszy reżyser; Najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2021 - nominacja: Najlepszy reżyser
MFF w San Sebastian 2020 - nominacje: Najlepszy film
Nagrody CinEuphoria 2021: Najlepszy duet (Félix Lefebvre, Benjamin Voisin)

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. Obserwujemy, jak między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy.
Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David. Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej.

W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu mistrz François Ozon (Basen, 8 kobiet, Podwójny kochanek) zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat filmu tworzą perfekcyjnie odtworzone lata 80. – idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada Jean-Benoit Dunckel (połówka duetu Air). Nie sposób oderwać wzroku od dwóch młodziutkich aktorów - Felix Lefebvre i Benjamin Voisin, francuskich kuzynów Timothée Chalameta, którym towarzyszy wspaniała Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave.

Reżyseria

François Ozon

Język

francuski

Napisy

polskie

Kraj

Francja

Polecamy również

A potem tańczyliśmy
1h 53m And Then We Danced 2019
DNA
1h 30m ADN 2020
Dzięki Bogu
2h 17m Grâce à Dieu 2019
Frantz
1h 55m Frantz 2016
Podwójny kochanek
1h 50m L'amant double 2017
Weselny toast
1h 28m Le discours 2020

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.