wcag_skip_links_header

Lato '85

Été 85 1h 40m 2019

MFF w Cannes 2020: Oficjalna selekcja
Cezary 2021 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Valeria Bruni Tedeschi); Najbardziej obiecujący aktor (Félix Lefebvre, Benjamin Voisin); Najlepszy scenariusz adaptowany; Najlepsza muzyka; Najlepszy dźwięk; Najlepsze zdjęcia; Najlepszy montaż; Najlepsze kostiumy; Najlepsza scenografia; Najlepszy reżyser; Najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2021 - nominacja: Najlepszy reżyser
MFF w San Sebastian 2020 - nominacje: Najlepszy film
Nagrody CinEuphoria 2021: Najlepszy duet (Félix Lefebvre, Benjamin Voisin)

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. Obserwujemy, jak między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy.
Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David. Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej.

W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu mistrz François Ozon (Basen, 8 kobiet, Podwójny kochanek) zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat filmu tworzą perfekcyjnie odtworzone lata 80. – idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada Jean-Benoit Dunckel (połówka duetu Air). Nie sposób oderwać wzroku od dwóch młodziutkich aktorów - Felix Lefebvre i Benjamin Voisin, francuskich kuzynów Timothée Chalameta, którym towarzyszy wspaniała Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave.

Reżyseria

François Ozon

Język

francuski

Napisy

polskie

Kraj

Francja

Polecamy również

A potem tańczyliśmy
And Then We Danced 1h 53m 2019
DNA
ADN 1h 30m 2020
Dzięki Bogu
Grâce à Dieu 2h 17m 2019
Frantz
Frantz 1h 55m 2016
Podwójny kochanek
L'amant double 1h 50m 2017
Weselny toast
Le discours 1h 28m 2020

Download the app to view your purchased content!