wcag_skip_links_header

Kwiat szczęścia

Little Joe 1h 45m 2019

MFF w Cannes 2109: Najlepsza aktorka Emily Beecham, udział w konkursie głównym
Austriacka Nagroda Filmowa 2020: najlepsza chrakteryzacja, najlepszy montaż, najlepsza produkcja

Botaniczny thriller? Dystopijny horror? Dramat rodzinny? Satyra społeczna? Pierwszy anglojęzyczny film Jessiki Hausner (Lourdes) jest równie nieprzewidywalny, jak ona sama.

Alice (Emily Beecham) jest pomysłową biotechnolożką i pracoholiczką, która nie ma czasu na związki - odrzuca zaloty kolegi z pracy (Ben Whishaw). Udaje jej się wyhodować w laboratorium eksperymentalny, genetycznie zmodyfikowany kwiat, który emituje zapach wywołujący u ludzi wydzielanie oksytocyny, co wprowadza ich w błogi nastrój. Jednak uprawa wymyka się spod kontroli… Wokół Alice zapanowuje niespotykana pandemia szczęścia i beztroski. Jej ukochany syn (po którym nazwała roślinę Little Joe) jest jedną z ofiar. Kobieta zaczyna czuć się coraz bardziej osamotniona i osaczona… Odnosi wrażenie, że pozostali żyją w innym wymiarze, zaś firma skupia się na pomnożeniu zysków ze sprzedaży jej wynalazku.

Akcja rozgrywająca się w aseptycznych i estetycznych wnętrzach skłania do przemyśleń na temat etycznych granic nauki oraz psychicznej kondycji zachodniego społeczeństwa, pogrążonego w depresji i korzystającego masowo ze sztucznych środków do polepszania samopoczucia. Kwiat szczęścia był nominowany do Złotej Palmy w 2019 roku. Emily Beecham za swoją kreację otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki. Na ekranie partneruje jej Ben Whishaw, znany z roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie oraz z Pachnidła.

Alice, a single mother, is a dedicated senior plant breeder at a corporation engaged in developing new species. She has engineered a very special crimson flower, remarkable not only for its beauty but also for its therapeutic value: if kept at the ideal temperature, fed properly and spoken to regularly, this plant makes its owner happy. Against company policy, Alice takes one home as a gift for her teenage son, Joe. They christen it ‘Little Joe’ but as it grows, so too does Alice’s suspicion that her new creations may not be as harmless as their nickname suggests.

Reżyseria

Jessica Hausner

Dźwięk

5.1

Język

angielski

Napisy

polskie

Kraj

Niemcy

Polecamy również

Kołysanka
Chanson Douce 1h 35m 2020
Kwiat wiśni i czerwona fasola
An 1h 53m 2015
Lola
Lola vers la mer 1h 30m 2019
Portret kobiety w ogniu
Portrait de la jeune fille en feu 1h 59m 2019
Wysoka dziewczyna
Dylda 2h 20m 2019
Zaginiona dziewczyna
Yokogao 1h 51m 2019

Download the app to view your purchased content!