wcag_skip_links_header

Portret kobiety w ogniu

Portrait de la jeune fille en feu 1h 59m 2019

MFF w Cannes 2019: Złota Palma - najlepszy scenariusz, Queer Palm
MFF w Toronto 2019: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' - nominacja
Europejska Nagroda Filmowa 2019: nominacja (Najlepszy Europejski Reżyser - Céline Sciamma, Najlepsza Europejska Aktorka - Noémie Merlant, Adéle Haenele, Najlepszy Europejski Scenarzysta - Céline Sciamma)

Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą – przekonuje najpiękniejsza love story roku, Portret kobiety w ogniu. Film Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, Portret kobiety w ogniu umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.

Reżyseria

Céline Sciamma

Języki

francuski, włoski

Napisy

Polish

Kraj

Francja

Polecamy również

Frances Ha
Frances Ha 1h 26m 2012
Makbet
Macbeth 1h 53m 2015
Nina
Nina 2h 9m 2018
Porto
Porto 1h 16m 2016
Sztuka kochania
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej 2h 0m 2016

Download the app to view your purchased content!