wcag_skip_links_header

Benedetta

Benedetta 2h 6m 2021

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Paul Verhoeven)

Nowy film Paula Verhoevena (Nagi instynkt, RoboCop, Elle) to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia największej skandalistki Kościoła katolickiego, siostry Benedetty Carlini.

Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej.

Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.

Holenderski reżyser po raz kolejny udowadnia, że jest specjalistą nie tylko od filmowego gatunku, ale i kontrowersji. Tym razem odważnie łączy historyczną, pełną politycznych podtekstów opowieść z erotycznym thrillerem i kinem religijnego feminizmu. Umiejętnie posługuje się estetyką kiczu, satyrą, tworząc jeden z najodważniejszych filmów roku.

Reżyseria

Paul Verhoeven

Dystrybucja

Aurora Films

Język

francuski

Napisy

polskie

Kraj

Francja

Polecamy również

Helmut Newton. Piękno i bestia
Helmut Newton. The Bad and the Beautiful 1h 33m 2020
Żegnajcie, głupcy
Adieu les cons 1h 27m 2019
Weselny toast
Le discours 1h 28m 2020
Titane
Titane 1h 48m 2021
Lato '85
Été 85 1h 40m 2019
Lamb
Dýrið 1h 46m 2021

Download the app to view your purchased content!