wcag_skip_links_header

Lamb

Dýrið 1h 46m 2021

Islandzki kandydat do Oscara
MFF w Cannes: Udział w sekcji Un Certain Regard, Nagroda dla najoryginalniejszego filmu
Europejska Nagroda Filmowa 2021: Europejskie odkrycie roku (nominacja)

Najoryginalniejszy film roku to dzikie dziecko horroru i mrocznej baśni, urodzone w krainie, w której nie sposób odróżnić dnia od nocy, dobra od zła, a człowieka od zwierzęcia.

Oniryczny, a przy tym serwujący co chwilę gwałtowne pobudki islandzki Lamb to kolejny po Midsommar. W biały dzień, Dziedzictwie. Hereditary czy The Lighthouse przebój firmowany przez amerykańskie studio A24, specjalizujące się w kinie gatunkowym w mocno odświeżonej wersji. Choć jednym kopytkiem tkwi w ludowych wierzeniach, ten wywołujący dreszcze film opowiada na wskroś współczesną historię o ciemnej stronie macierzyństwa, żałobie i dzikości, która drzemie w nawet najspokojniejszych sercach.

Akcja Lamb rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?

Debiut Valdimara Jóhannssona, który otrzymał nagrodę za oryginalność w canneńskiej sekcji Un Certain Regard, wiele zawdzięcza scenariuszowi. Jego współtwórcą jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk, autor tekstów dla Björk (nominowany do Oscara za piosenkę do Tańcząc w ciemnościach) oraz współautor scenariusza do nowego filmu Roberta Eggersa Wiking. Imponująca jest również obsada: w głównej roli zagrała gwiazda, Noomi Rapace (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Prometeusz, Tożsamość zdrajcy), Szwedka, która spędziła dzieciństwo na Islandii. Rola Maríi – kobiety przechodzącej głęboką transformację – należy do najlepszych w jej dorobku.

Dystrybucja

Gutek Film

Język

islandzki

Napisy

polskie

Kraje

Islandia, Szwecja, Polska

Polecamy również

Biały, biały dzień
Hvítur hvítur dagur 1h 49m 2020
Midsommar. W biały dzień
Midsommar 2h 15m 2019
Daleko od Reykjaviku
Héraðið 1h 32m 2019
Kobieta idzie na wojnę
Kona fer í stríð 1h 41m 2019
Barany. Islandzka opowieść
Hrútar 1h 33m 2015
Arktyka
Arctic 1h 37m 2018

Download the app to view your purchased content!