wcag_skip_links_header

Złota dama

Woman in Gold 1h 49m 2015

Złota dama to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w kontrowersyjnej i bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii.

Maria Altmann (Helen Mirren) to skromna kobieta, której życiorys skrywa wiele tajemnic. Losy jej zamożnej rodziny żyjącej w przedwojennym Wiedniu wiążą się bowiem z jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii, dokonaną przez nazistowskie władze Austrii. Kilkadziesiąt lat później Maria wspierana przez młodego adwokata (Ryan Reynolds) rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów obraz Gustava Klimta „Złota Adela”. Dla Marii portret ciotki stanowi ważną rodzinną pamiątkę, lecz dla Austrii jest najcenniejszą narodową relikwią. Czy słynny obraz Klimta, zwany „austriacką Moną Lisą”, wróci do prawowitej właścicielki?

W głównej roli wystąpiła Helen Mirren, która od czasu Oscara za Królową rywalizuje z nieocenioną Meryl Streep o miano najlepszej aktorki świata.

W brawurowej obsadzie znaleźli się także Ryan Reynolds (Głosy, Pogrzebany), Katie Holmes (Dawca pamięci, Nie bój się ciemności), Daniel Brühl (nominowany do Złotego Globu za Wyścig), Charles Dance (Gra o tron) oraz Moritz Bleibtreu (Soul Kitchen, Cząstki elementarne) w roli Gustava Klimta.

Film wyreżyserował Simon Curtis, twórca bardzo dobrze przyjętego Mojego tygodnia z Marylin.

Reżyseria

Simon Curtis

Języki

angielski, niemiecki

Napisy

Polish

Kraje

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

Polecamy również

Daleko od Reykjaviku
Héraðið 1h 32m 2019
Labirynt kłamstw
Im Labyrinth des Schweigens 2h 4m 2014
Lion. Droga do domu
Lion 1h 53m 2016
Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy
Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari 2h 20m 2018
Spacer po wodzie
Walking on Water 1h 40m 2018

Download the app to view your purchased content!