Linki ułatwień dostępu

Złota dama

1h 49m Woman in Gold 2015

Złota dama to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w kontrowersyjnej i bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii.

Maria Altmann (Helen Mirren) to skromna kobieta, której życiorys skrywa wiele tajemnic. Losy jej zamożnej rodziny żyjącej w przedwojennym Wiedniu wiążą się bowiem z jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii, dokonaną przez nazistowskie władze Austrii. Kilkadziesiąt lat później Maria wspierana przez młodego adwokata (Ryan Reynolds) rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów obraz Gustava Klimta „Złota Adela”. Dla Marii portret ciotki stanowi ważną rodzinną pamiątkę, lecz dla Austrii jest najcenniejszą narodową relikwią. Czy słynny obraz Klimta, zwany „austriacką Moną Lisą”, wróci do prawowitej właścicielki?

W głównej roli wystąpiła Helen Mirren, która od czasu Oscara za Królową rywalizuje z nieocenioną Meryl Streep o miano najlepszej aktorki świata.

W brawurowej obsadzie znaleźli się także Ryan Reynolds (Głosy, Pogrzebany), Katie Holmes (Dawca pamięci, Nie bój się ciemności), Daniel Brühl (nominowany do Złotego Globu za Wyścig), Charles Dance (Gra o tron) oraz Moritz Bleibtreu (Soul Kitchen, Cząstki elementarne) w roli Gustava Klimta.

Film wyreżyserował Simon Curtis, twórca bardzo dobrze przyjętego Mojego tygodnia z Marylin.

Reżyseria

Simon Curtis

Języki

angielski, niemiecki

Napisy

Polish

Kraje

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

Polecamy również

Daleko od Reykjaviku
1h 32m Héraðið 2019
Labirynt kłamstw
2h 4m Im Labyrinth des Schweigens 2014
Lion. Droga do domu
1h 53m Lion 2016
Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy
2h 20m Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari 2018

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.