Linki ułatwień dostępu

Zło nie istnieje

2h 30m Sheytan vojud nadarad 2020

BERLINALE 2020 - wygrana: Nagroda Jury Ekumenicznego - Najlepszy film w konkursie (Mohammad Rasoulof), Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych (Mohammad Rasoulof), Złoty Niedźwiedź - Najlepszy film (Mohammad Rasoulof)
MFF w Valladolid - nominacja: Złoty Kłos - Udział w konkursie głównym (Mohammad Rasoulof)

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój nowy film poświęcił ceniony irański reżyser Mohammad Rasoulof.

Zło nie istnieje ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu.

Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku.

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

Reżyseria

Mohammad Rasoulof

Języki

perski, niemiecki

Napisy

polskie

Kraje

Niemcy, Czechy, Iran

Polecamy również

Berlin Alexanderplatz
3h 3m Berlin Alexanderplatz 2020
Klient
2h 5m Forushande 2016
Wszyscy wiedzą
2h 13m Todos lo saben 2019
Sofia
1h 26m Sofia 2018
Mustang
1h 37m Mustang 2015

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.