wcag_skip_links_header

Zło nie istnieje

Sheytan vojud nadarad 2h 30m 2020

BERLINALE 2020 - wygrana: Nagroda Jury Ekumenicznego - Najlepszy film w konkursie (Mohammad Rasoulof), Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych (Mohammad Rasoulof), Złoty Niedźwiedź - Najlepszy film (Mohammad Rasoulof)
MFF w Valladolid - nominacja: Złoty Kłos - Udział w konkursie głównym (Mohammad Rasoulof)

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój nowy film poświęcił ceniony irański reżyser Mohammad Rasoulof.

Zło nie istnieje ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu.

Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku.

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

Reżyseria

Mohammad Rasoulof

Języki

perski, niemiecki

Napisy

polskie

Kraje

Niemcy, Czechy, Iran

Polecamy również

Berlin Alexanderplatz
Berlin Alexanderplatz 3h 3m 2020
Klient
Forushande 2h 5m 2016
Wszyscy wiedzą
Todos lo saben 2h 13m 2019
Sofia
Sofia 1h 26m 2018
Mistrz
Mistrz 1h 31m 2020
Mustang
Mustang 1h 37m 2015

Download the app to view your purchased content!