wcag_skip_links_header

Złe baśnie

Favolacce 1h 38m 2020

Europejskie Nagrody Filmowe 2020: nominacja: najlepszy scenariusz (Damiano i Fabio D’Innocenzo)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2020: Srebrny Niedźwiedź za najlepszy Scenariusz
Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne Taśmy) 2020: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy producent, nagroda specjalna Nagrody Globo d’Oro, Włochy 2020: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz

Upalne lato, rzymskie przedmieścia. Lejący się z nieba żar sprawia, że czas stoi tu niemalże w miejscu. Do włoskiej sielanki jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo. Rzeczywistości, w której każda chwila jest jak zgrzyt noża po szkle.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej historii.

W swoim drugim filmie utalentowani włoscy twórcy – bracia D’Innocenzo mówią o niepokoju, samotności, trudnym do zdefiniowania podskórnym lęku. Niektórzy krytycy w podejściu do bohaterów dopatrują się w Złych baśniach echa twórczości amerykańskiego reżysera Todda Solondza, jeszcze inni widzą tu ostrą krytykę kapitalizmu. Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu.

Oryginalny tytuł Favolacce jest połączeniem włoskich słów „favole” – opowieści oraz „parolacce” – przekleństwa.

Język

włoski

Kraje

Włochy, Szwajcaria

Polecamy również

Asako. Dzień i noc
Netemo sametemo 1h 59m 2018
Dusza i ciało
Testről és lélekről 1h 56m 2017
Granica
Gräns 1h 50m 2018
Midsommar. W biały dzień
Midsommar 2h 15m 2019
Neapol spowity tajemnicą
Napoli velata 1h 53m 2017

Download the app to view your purchased content!