wcag_skip_links_header

The Square

The Square 2h 26m 2017

Złote Globy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy film roku, najlepsza komedia, najlepszy aktor (Claes Bang), najlepszy reżyser (Ruben Östlund), najlepszy scenarzysta (Ruben Östlund), najlepszy scenograf (Josefin Asberg)
MFF w Cannes 2017: Złota Palma dla najlepszego filmu, Nagroda Vulcain de L'Artiste-Technicien za scenografię (Josefin Asberg)

Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?

The Square to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda (Turysta), z Elisabeth Moss (seriale Opowieść podręcznej i Tajemnice Laketop), Dominikiem Westem (Dumni i wściekli) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji The Square, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

Reżyseria

Ruben Östlund

Języki

angielski, szwedzki, duński

Napisy

Polish

Kraje

Szwecja, Niemcy, Francja, Dania

Polecamy również

Dumni i wściekli
Pride 2h 0m 2014
Happy End
Happy End 1h 48m 2017
Manifesto
Manifesto 1h 35m 2017
Tommaso
Tommaso 1h 57m 2020
Turysta
Force Majeure 1h 58m 2014
Van Gogh. U bram wieczności
At Eternity's Gate 1h 51m 2018