Linki ułatwień dostępu

Silent Twins

1h 53m The Silent Twins 2022
Dostępny od 17 lutego!

W przypadku wcześniejszego zakupu dostępu - film zostanie odblokowany w momencie premiery na 48 godzin.


MFF w Cannes 2022: Nagroda Un Certain Regard (nominacja)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: Złote Lwy dla najlepszego filmu; nagroda indywidualna ze scenografię - Jagna Dobosz; nagroda indywidualna za muzykę - Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska; Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes Silent Twins to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni Córek dancingu i Fugi. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką Silent Twins, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, milczące bliźniaczki uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest Silent Twins, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright (Czarna Pantera, serial Czarne lustro) i Tamarze Lawrance (serial Mały topór). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

Dystrybucja

Gutek Film

Język

angielski

Napisy

Polish

Kraje

Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

Polecamy również

Fuga
1h 43m Fuga 2018
Córki dancingu
1h 32m Córki dancingu 2015
Piosenki o miłości
1h 30m Piosenki o miłości 2021
IO
1h 26m EO 2022
Alcarràs
2h 0m Alcarràs 2022
Spencer
1h 51m Spencer 2021

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!