Linki ułatwień dostępu

Rytmy Casablanki

1h 41m Haut et fort 2021

MFF w Cannes 2022 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Nabil Ayouch)

Rytmy Casablanki zostały uznane przez krytków najbardziej pozytywnym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. To wzruszająca, pełna empatii opowieść o nadziejach młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach. Film jest tegorocznym marokańskim kandydatem do Oscara oraz pierwszą w historii caneńskiego festiwalu marokańską produkcją pokazywaną w konkursie głównym.

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania Rytmy Casablanki zarażają optymizmem i pozytywną energią. Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy go nie są jego fanami.

Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.

Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania.

Reżyseria

Nabil Ayouch

Dystrybucja

Aurora Films

Język

arabski

Napisy

Polish

Kraje

Francja, Maroko

Polecamy również

A-ha
1h 48m A-ha: The Movie 2021
Amy
2h 7m Amy 2015
Aline. Głos miłości
1h 50m Aline 2021
Annette
2h 19m Annette 2021
Ennio
2h 36m Ennio 2021
Córki dancingu
1h 32m Córki dancingu 2015
Dalida. Skazana na miłość
2h 7m Dalida 2016
Gimme Danger
1h 48m Gimme Danger 2016
Ema
1h 42m Ema 2019
Lato
2h 9m Leto 2018
O krok od sławy
1h 31m Twenty Feet from Stardom 2013
Taurus
1h 39m Taurus 2022

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.