wcag_skip_links_header

Mustang

Mustang 1h 37m 2015

Przed seansem zapraszamy do obejrzenia wprowadzenia do filmu przygotowanego przez Agnieszkę Ayşen Kaim - nagranie dostępne jest w sekcji Materiały dodatkowe pod opisem filmu.

Oscary, Złote Globy 2016 - nominacja: najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2015: odkrycie roku, nominacja za najlepszy film
Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2016: najlepszy debiut, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka - Warren Ellis, najlepszy montaż; nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia - David Chizallet
Nagrody Lumière'ów 2016: najlepszy film, najlepszy debiut, najlepsze kobiece odkrycie aktorskie - dla całej obsady

Nominowany do Oscara (w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.

Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż - decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Autorem ścieżki dźwiękowej filmu jest Warren Ellis, wieloletni współpracownik Nicka Cave’a.

Język

turecki

Napisy

Polish

Kraje

Francja, Turcja

Materiały dodatkowe

Wprowadzenie

1m

Wprowadzenie do filmu Agnieszki Ayşen Kaim, doktor turkologii, orientalistki i tłumaczki języka tureckiego.

Polecamy również

Dokąd teraz?
Et maintenant on va où? 1h 40m 2011
Dzika grusza
Ahlat Ağacı 3h 8m 2018
Serce z kamienia
Hjartasteinn 2h 9m 2016
Zimowy sen
Kış uykusu 3h 16m 2014

Download the app to view your purchased content!