Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja
Film Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Sanghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki.
Bhikkhunī Kusuma w swoim świeckim życiu miała męża i szóstkę dzieci i prowadziła szeroko zakrojone badania naukowe dla przywrócenia ordynacji kobiet. Jako pierwsza po tysiącletniej przerwie stała się w pełni wyświęconą mniszką w tradycji theravādy 8 grudnia 1996 roku. Stając na czele dziesięciu kobiet, które przyjęły święcenia, wywołała prawdziwą burzę. Ze względów bezpieczeństwa mniszki przez 2 lata mieszkały w Indiach, czekając aż kontrowersje ucichną. Bhikkhunī Dhammananda współorganizuje międzynarodową ordynację w klasztorze na Sri Lance, gdzie przebywają kobiety nie mające możliwości przyjęcia święceń. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na rzetelnej edukacji i wspieraniu młodych mniszek. W najtrudniejszej sytuacji jest pochodząca z Bangladeszu Bhikkhunī Gautami, która jest dyskryminowana podwójnie: jako buddystka w muzułmańskim kraju oraz jako kobieta mniszka w społeczności buddyjskiej. Mimo to, od dwudziestu lat niestrudzenie kroczy obraną drogą.
O REŻYSERCE:
Małgorzata Dobrowolska – absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Podróżuje po świecie, żeby udokumentować sytuację kobiet w głównych religiach świata oraz w nurtach duchowych poza nimi. Głęboko wierzy, że kluczem do osiągnięcia pokoju na świecie jest przywrócenie równowagi pomiędzy kobiecą i męską energią oraz zmiana na poziomie duchowym.
Reżyseria
Dźwięk
Języki
angielski, polski, bengalski
Napisy
Polish
Kraj
Polska