Linki ułatwień dostępu

Gra tajemnic

1h 55m The Imitation Game 2014

Oscary 2015: najlepszy scenariusz adaptowany - wygrana; 7 nominacji: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - Benedict Cumberbatch, najlepsza aktorka drugoplanowa - Keira Knightley, najlepsza muzyka - Alexandre Desplat, najlepszy montaż, najlepsza scenografia
Złote Globy 2015 - nominacje: najlepszy film - dramat, najlepszy aktor w dramacie, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza muzyka, najlepszy scenariusz
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA - 9 nominacji
MFF w Toronto 2014: Nagroda Publiczności

Film opowiada emocjonującą historię Alana Turinga, utalentowanego brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. Dokonania kierowanego przez niego zespołu naukowców pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii - wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów - powstanie komputera. Mimo zasług ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu akcji.

W rolach głównych występują Benedict Cumberbatch (Sierpień w hrabstwie Osage, serial Sherlock) oraz nominowana do Oscara Keira Knightley (Duma i uprzedzenie, Niebezpieczna metoda).

Alan Turing, częściowo w oparciu o prace polskich naukowców, m.in. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, skonstruował urządzenie, które sprawiło, że rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu Enigmy było dużo skuteczniejsze. Pod koniec wojny alianci bez trudu przechwytywali i odczytywali większość niemieckich depesz. Winston Churchill powiedział, że Turing był zapewne tym Anglikiem, który „najbardziej przyczynił się do zwycięstwa i ocalił najwięcej istnień ludzkich”. A jednak państwo potraktowało go bezlitośnie… Cumberbatch przyznał, iż uważa film za oddanie sprawiedliwości tej niezwykłej postaci i że rola ta była dla niego wyjątkowa. W końcowych partiach filmu nie mógł powstrzymać się od łez. - Jako aktor niejako rosłem wraz z moim bohaterem i odczuwałem, co się z nim działo, na własnej skórze - mówił.

Reżyseria

Morten Tyldum

Języki

angielski, niemiecki

Napisy

Polish

Kraje

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

Polecamy również

Daniel
2h 18m Ser du månen, Daniel 2019
Słudzy
1h 20m Služobníci 2020
Tylko zwierzęta nie błądzą
1h 56m Seules Les Bêtes 2019
Wysoka dziewczyna
2h 20m Dylda 2019

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.