wcag_skip_links_header

Girl

Girl 1h 45m 2018

Złote Globy 2019: _nominacja do nagrody dla najlepszego filmu obcojęzycznego
MFF w Cannes 2018: Złota Kamera dla najlepszego debiutu, Palma Queer, nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, najlepszy aktor sekcji Un Certain Regard (Victor Polster)
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: Europejskie Odkrycie, nominacje do nagrody dla najlepszego filmu i najlepszego aktora (Victor Polster)

Objawienie festiwalu w Cannes i najlepszy europejski debiut roku nominowany do Złotego Globu. Girl Lukasa Dhonta to subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka.

Lara marzy o staniu się kobietą i o karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia tożsamości. Girl to dojrzałe, poruszające kino o wyczerpującej walce o siebie w pozornie akceptującym świecie, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej nagrodzony w Cannes zjawiskowy Victor Polster.

Girl to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, prawdziwą biografią. W 2009 roku, gdy miałem 18 lat, przeczytałem w belgijskiej gazecie artykuł o młodej dziewczynie, która chciała zostać baleriną, ale urodziła się jako chłopak. - wspomina reżyser. Zaintrygowała mnie ta piętnastolatka - oto postanowiła wybrać swoją tożsamość na przekór reakcjom innych. Dostrzegłem w niej odwagę, którą niekoniecznie odnalazłem w sobie i odczuwałem wielki entuzjazm związany z perspektywą sportretowania jej w filmie. Już wtedy wiedziałem, że mój pełnometrażowy debiut będzie opowiadał właśnie o niej, o jej pogoni za spełnieniem marzenia o byciu baleriną. Był to dla mnie przepiękny symbol próby osiągnięcia najwyższej formy kobiecości podczas przechodzenia przez medyczny proces transformacji ciała, żeby stać się kobietą.

Reżyseria

Lukas Dhont

Dźwięk

5.1

Języki

francuski, flamandzki, angielski

Napisy

Polish

Kraje

Holandia, Belgia

Polecamy również

Asystentka
The Assistant 1h 25m 2020
Dziewczyna bez rąk
La jeune fille sans mains 1h 16m 2016
Frances Ha
Frances Ha 1h 26m 2012
Lola
Lola vers la mer 1h 30m 2019
Na zawsze Laurence
Laurence Anyways 2h 39m 2012

Download the app to view your purchased content!