Linki ułatwień dostępu

Chleb

44m Khlib 1929

Mało znany ukraiński film w reżyserii Mykoli Shpykovskyi’ego zrealizowany dla wytwórni VUFKU z Kijowa. Reżyser w 1925 roku zasłynął stworzoną wraz z Wsiewołodem Pudowkinem Gorączką szachową, niezwykle popularną wśród ówczesnej widowni.

Późniejszy film Shpykovskyi’ego, Cwaniak, został zakazany ze względu na niewłaściwe przedstawienie Armii Czerwonej. By odkupić winy, reżyser nakręcił dotykający bieżącego zagadnienia kolektywizacji propagandowy Chleb, przywodzący na myśl słynną Ziemię (1930) Oleksandra Dowżenki. Film jednak znów nie spodobał się cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji z komentarzem: Problem chleba interpretowany jest poza kontekstem budownictwa socjalistycznego.

Bohaterem Chleba jest zdemobilizowany żołnierz Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi. Decyzja o obsianiu kułackiego pola skonfiskowanym zbożem oburza jego ojca - człowieka o tradycyjnym światopoglądzie, który nie wierzy, że zrabowane ziarno wykiełkuje na zrabowanej ziemi.

Autorem znakomitych zdjęć do filmu Chleb jest Oleksij Pankratiew, którego przemyślane, panoramiczne, długie ujęcia charakteryzują się dynamicznymi kompozycjami. Posługujący się lakonicznym, a zarazem symbolicznym stylem film, podnosi rolniczą opowieść do poziomu epickiego poematu. Za pomocą nowatorskiego montażu Shpykovskyi przekształcił prostą fabułę w dzieło awangardowe.

Film odrestaurowany cyfrowo przez Narodowe Centrum Oleksandra Dowżenki.

Część wpływów z wypożyczeń filmu przekażemy jako wsparcie Centrum im. Oleksandra Dowżenki (Dovzhenko Centre) w Kijowie - największego ukraińskiego archiwum filmowego, które, mimo trwającej wojny, stara się w miarę możliwości działać.

Film z muzyką Chvost, zarejestrowaną w trakcie 23. Festiwalu Filmu Niemego.
Chvost to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Pawła Pruskiego. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne miejsce w Chvoście zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie.

Sfinansowano z Funduszu Stabilizacyjnego dla Kultury i Edukacji 2022 Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i Goethe-Institut

Reżyseria

Mykola Shpykovskyi

Języki

film niemy, silent film

Napisy

English, polskie

Kraj

ZSRR

Polecamy również

Artysta
1h 40m The Artist 2011
Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché
1h 43m Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché 2018

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.