wcag_skip_links_header

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché 1h 43m 2018

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak niezwykła jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

W Bądź sobą…, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.

Reżyseria

Pamela B. Green

Dźwięk

5.1

Języki

angielski, francuski

Napisy

polskie

Kraj

USA

Polecamy również

Dalida. Skazana na miłość
Dalida 2h 7m 2016
Pavarotti
Pavarotti 1h 54m 2019
Stroiciel himalajów
Piano to Zanskar 1h 26m 2018
Sztuka kochania
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej 2h 0m 2016

Download the app to view your purchased content!