Linki ułatwień dostępu

Martin Eden

2h 9m Martin Eden 2019

Europejskie Nagrody Filmowe 2020 – short lista
Nagrody David di Donatello 2020 – nagroda zanajlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
MFF w Wenecji 2019 - nagroda ArcaCinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)
MFF w Toronto 2019 – Nagroda Platform

Intrygująca opowieść o nieoczywistym uczuciu i politycznym przebudzeniu inspirowana bestsellerem Jacka Londona.

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Martin Eden inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej. Odegranej przez wcielającego się w główną rolę Lukę Marinellego, który za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora 76. MFF w Wenecji. Był członkiem jury tegorocznego Berlinale.

Reżyseria

Pietro Marcello

Języki

włoski, francuski

Napisy

polskie

Kraje

Włochy, Francja, Niemcy

Polecamy również

Babyteeth
1h 58m Babyteeth 2019
Magiczne noce
2h 0m Notti magiche 2018
Neapol spowity tajemnicą
1h 53m Napoli velata 2017
Opowieść o miłości i mroku
1h 39m A Tale of Love and Darkness 2015
Zimowi bracia
1h 40m Vinterbrødre 2017
Zwariować ze szczęścia
1h 56m La pazza gioia 2016

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.