wcag_skip_links_header

Martin Eden

Martin Eden 2h 9m 2019

Europejskie Nagrody Filmowe 2020 – short lista
Nagrody David di Donatello 2020 – nagroda zanajlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
MFF w Wenecji 2019 - nagroda ArcaCinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)
MFF w Toronto 2019 – Nagroda Platform

Intrygująca opowieść o nieoczywistym uczuciu i politycznym przebudzeniu inspirowana bestsellerem Jacka Londona.

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Martin Eden inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej. Odegranej przez wcielającego się w główną rolę Lukę Marinellego, który za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora 76. MFF w Wenecji. Był członkiem jury tegorocznego Berlinale.

Reżyseria

Pietro Marcello

Języki

włoski, francuski

Napisy

polskie

Kraje

Włochy, Francja, Niemcy

Polecamy również

Babyteeth
Babyteeth 1h 58m 2019
Magiczne noce
Notti magiche 2h 0m 2018
Neapol spowity tajemnicą
Napoli velata 1h 53m 2017
Opowieść o miłości i mroku
A Tale of Love and Darkness 1h 39m 2015
Zimowi bracia
Vinterbrødre 1h 40m 2017
Zwariować ze szczęścia
La pazza gioia 1h 56m 2016

Download the app to view your purchased content!