Linki ułatwień dostępu

Lingui

1h 27m Lingui 2021

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Mahamat-Saleh Haroun)
MFF w Toronto - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji ‘Prezentacje Specjalne’ (‘Special Presentations’) - Udział w sekcji (Mahamat-Saleh Haroun)
Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji (Mahamat-Saleh Haroun)

Lingui to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków.

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek Lingui runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?

Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.

Lingui to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.

Dystrybucja

Gutek Film

Język

francuski

Napisy

polskie

Kraje

Niemcy, Francja, Belgia

Polecamy również

Babyteeth
1h 58m Babyteeth 2019
Arab Blues
1h 28m Un Divan à Tunis 2019
Dokąd teraz?
1h 40m Et maintenant on va où? 2011
Kafarnaum
2h 6m Capharnaüm 2018
Sny wędrownych ptaków
2h 5m Pájaros de verano 2019
Viviane chce się rozwieść
1h 55m Le procès de Viviane Amsalem 2014

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.