wcag_skip_links_header

Lingui

Lingui 1h 27m 2021

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Mahamat-Saleh Haroun)
MFF w Toronto - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji ‘Prezentacje Specjalne’ (‘Special Presentations’) - Udział w sekcji (Mahamat-Saleh Haroun)
Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji (Mahamat-Saleh Haroun)

Lingui to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków.

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek Lingui runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?

Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.

Lingui to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.

Dystrybucja

Gutek Film

Język

francuski

Napisy

polskie

Kraje

Niemcy, Francja, Belgia

Polecamy również

Babyteeth
Babyteeth 1h 58m 2019
Arab Blues
Un Divan à Tunis 1h 28m 2019
Dokąd teraz?
Et maintenant on va où? 1h 40m 2011
Kafarnaum
Capharnaüm 2h 6m 2018
Sny wędrownych ptaków
Pájaros de verano 2h 5m 2019
Viviane chce się rozwieść
Le procès de Viviane Amsalem 1h 55m 2014

Download the app to view your purchased content!