Gunda
MFF w Berlinie 2020 - nominacja: Konkurs 'Encounters' - 'Spotkania' - Udział w konkursie (Wiktor Kossakowski)
Europejska Akademia Filmowa 2020 - nominacja: Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) - Najlepszy europejski film dokumentalny - Prix Arte (Wiktor Kossakowski)
SATELITY 2021 - nominacja: Najlepszy film dokumentalny
MFF AMANDA 2021 - wygrana: Najlepsze zdjęcia (Egil Håskjold Larsen, Wiktor Kossakowski), Najlepszy dźwięk (Wiktor Kossakowski)
Dokument wielokrotnie nagradzanego rosyjskiego reżysera Wiktora Kossakowskiego był jedną z sensacji festiwalu filmowego w Berlinie 2020.
W równej mierze fascynował samym tematem, jaki podejmował, co sposobem realizacji, który widzom oddawał pełną możliwość interpretacji tego, co właśnie zobaczyli. Kossakowski koncentruje się na codzienności zwierząt hodowlanych – od świni imieniem Gunda i jej młodych po krowy oraz kury. Kamera obserwuje z bliska pierwsze tygodnie życia gromadki prosiąt: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, przepychanki przy śniadaniu czy radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i widzowie przyjmują tę perspektywę. Przepięknie sfilmowana czarno-biała Gunda tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy osobliwą komunikację w postaci dźwięków zwierzęcego świata.
Producentem wykonawczym filmu jest znakomity amerykański aktor Joaquin Phoenix, który przekonuje, że Gunda to głębokie duchowe doświadczenie i forma medytacji na temat egzystencji.
Obsada
Reżyseria
Producent wykonawczy
Języki
bez dialogów, no dialogue
Kraje
Norwegia, Stany Zjedoczone, Wielka Brytania