Linki ułatwień dostępu

Cicha ziemia

1h 53m Cicha ziemia 2021
MFF w Salonikach 2021 - wygrana: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) - Dla najlepszego filmu w konkursie międzynarodowym (Agnieszka Woszczyńska)
MFF w Salonikach 2021 - nominacje: Złoty Aleksander - Theo Angelopoulos - Udział w konkursie głównym (Agnieszka Woszczyńska)
Złote Lwy 2022 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Agnieszka Woszczyńska)

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki).

Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora Niepamięci Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego Wielkiego błękitu.

Od czasu premiery Cichej ziemi na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

Reżyseria

Aga Woszczyńska

Dystrybucja

Gutek Film

Języki

polski, angielski, francuski, włoski

Napisy

polskie

Kraje

Polska, Włochy, Czechy

Polecamy również

Ostatni komers
1h 24m Love Tasting 2020
Niepamięć
1h 30m Mila 2020
Superbohaterowie
1h 24m Supereroi 2021
Notturno
1h 40m Notturno 2020
IO
1h 26m EO 2022
Trzy piętra
1h 59m Tre Piani 2021

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.