Linki ułatwień dostępu

Biały, biały dzień

1h 49m Hvítur hvítur dagur 2020

Przed seansem zapraszamy do obejrzenia wprowadzenia do filmu przygotowanego przez Kingę Kozaczkę ze Szwedzkiego Stołu Filmowego - nagranie dostępne jest w sekcji Materiały dodatkowe pod opisem filmu.

MFF Cannes 2019: Najlepszy aktor, sekcja Tydzień Krytyki (Ingvar E. Sigurðsson)
MFF w Transylwanii 2019: Najlepszy aktor (Ingvar E. Sigurðsson)

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnice, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy. Reżyser niezapomnianych, ekstrawaganckich Zimowych braci swoim drugim filmem potwierdza, że jest jednym z najzdolniejszych młodych twórców ze Skandynawii. Biały, biały dzień – dojrzalszy, formalnie chłodny i zdystansowany, ale kipiący od tłumionych uczuć – to przenikliwy obraz zmagań z żałobą, a jednocześnie angażujące kino zemsty.

Odtwórca głównej roli Ingvar E. Sigurðsson stworzył przekonujący portret wdowca żyjącego w potrzasku przeszłości, powoli osuwającego się w szaleństwo. Islandzki aktor słusznie został nagrodzony przez jury canneńskiego Tygodnia Krytyki.

Reżyseria

Hlynur Pálmason

Dźwięk

5.1

Język

islandzki

Napisy

Polish

Kraje

Islandia, Dania

Materiały dodatkowe

Wprowadzenie

8m

Wprowadzenie do filmu Kingi Kozaczki ze Szwedzkiego Stołu Filmowego.

Polecamy również

53 wojny
1h 23m 53 wojny 2018
Błąd systemu
1h 58m Systemsprenger 2020
Żegnaj mój synu
3h 5m Di jiu tian chang 2020
Wieża. Jasny dzień.
1h 51m Wieża. Jasny dzień. 2018
Tommaso
1h 57m Tommaso 2020

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.