Godland
Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona (twórcy Zimowych braci i Białego, białego dnia) to wirtuozerski popis reżyserskiej metody.
Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.
Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii. Godland jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.
Małgorzata Sadowska pisała: Godland jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.
Temat samotności omawia (w prelekcji zarejestrowanej na zeszłorocznym Festiwalu Conrada) Joanna Hańderek. Prelekcja dostępna jest online jako materiał dodatkowy do Godland i inspiruje do pogłębionej refleksji o filmie.
Reżyseria
Languages
duński, islandzki
Subtitles
polskie
Countries
Dania, Islandia, Francja, Szwecja
Bonus Content
Prelekcja Joanny Hańderek
16mPrelekcja do Godland filozofki i wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego - Joanny Hańderek, wygłoszona 25 października 2022 przed pokazem przedpremierowym filmu w ramach pasma filmowego Conrad Festival w Kinie Pod Baranami.