Linki ułatwień dostępu

W Kinie Pod Baranami pracuję niespełna dwa lata. Moim głównym zajęciem jest bycie bileterem, jednakowoż w ciągu tego czasu zdarzyło mi się pracować na praktycznie wszystkich kinowych stanowiskach (z operatorem kinowym włącznie).

Oto moje 3 wybrane filmy. Kryterium tego wyboru to transformacja, czyli moment przejścia z jednego stanu w drugi.

Sons of Denmark Poruszający film o tym jak polityka konkretnej grupy ludzi opierająca się na populizmie i braku szacunku staje się ideologią, która nie znosi sprzeciwu i może zniszczyć to co w drugim człowieku piękne i dobre. Doprowadzić do destrukcji przekonań tej osoby, a tym samym zachwiać wolnością jednostki. Film aktualny w naszych czasach, porażający swoją mocą i smutny. Ważna lekcja w XXI wieku o tym, że wszelkie starania są niczym w porównaniu z propagandą i ludzkim stawianiem siebie ponad innych.

Sny wędrownych ptaków Piękna kolumbijska opowieść - przywodząca na myśl wspaniałą twórczość Marqueza, czy Cortazara - o tym jak ludzka chciwość może zmienić losy całej grupy społecznej. Cały film jest pewną metaforą (z resztą w jakimś stopniu przypominającą “Sto lat samotności” wspomnianego wyżej Marqueza) przejścia od kultury tradycyjnej pełnej niematerialnego wymiaru magii i rytuałów do kultury kapitalistycznej, gdzie te ustępują gromadzeniu zysków i wzajemnym wykorzystywaniu wpływów. W cieniu tej przemiany dokonuje się swego rodzaju zagłada rodziny na której czele dominuje Ursula - w pewnym sensie matrona, najważniejszy reprezentant i kapłan rodziny (znowuż skojarzenie ze wspomnianą książką), której losy śledzi ten film. Piękna historia w której życie ludzkie splątane z boskim ustępuje życiu interesów i kumulacji kapitału, które ani nie wygląda na związane z duchowością, ani na paradoksalnie bycie ludzkim życiem.

Sól ziemi Przepiękny dokument najpierw zachwycający twórczością fotografa Sebastião Salgado, potem przeszywający okrucieństwem tego świata, a na koniec dający nadzieję na lepszą rzeczywistość. Wim Wenders daje nam poczucie, jakby główny bohater - świadek jednych z najważniejszych wydarzeń drugiej połowy XX wieku, zamykający w czerni i bieli swoich zdjęć swoje bezkrytycznie szczere spojrzenie - był naszym przyjacielem, którego mamy na wyciągnięcie ręki i który to opowiada nam o swojej twórczości. Przenosimy się z nim w wiele miejsc, często takich gdzie nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć (na przykład Rwanda w czasie wojny domowej), o których najchętniej byśmy zapomnieli chcąc pławić się w bezpiecznym bytowaniu pośród naszego najbliższego świata. Film mimo to zachęca do działania, do zmiany tego co kiedyś przemieniło się w rozpacz i degradację, a dzisiaj może zmienić się z powrotem na dobre (wspaniałe dzieło bohatera, który kompletnie zdegradowane środowisko rodzinnej wioski w Ameryce Południowej na powrót zmienił w tętniące dzikim życiem i roślinnością). Serce ulatuje do góry mogąc doświadczać bliskości (tak, bliskości mimo filmowego zapośredniczenia) tego wrażliwego człowieka, który mimo przykrych doświadczeń uwierzył w lepszy świat i zaczął go takim tworzyć. Wenders po raz kolejny triumfuje i udowadnia, że formułę dokumentu opanował do perfekcji.

Kolekcje

Bartek poleca

Sny wędrownych ptaków
2h 5m Pájaros de verano 2019
Sons of Denmark
2h 3m Danmarks sønner 2019

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!