Linki ułatwień dostępu

W zwierciadle Mai Deren

1h 43m In the Mirror of Maya Deren 2001

Pokaz specjalny filmu: 11-12 lutego 2023

Film będzie dostępny do oglądania od soboty, 11 lutego 2023, g. 18.00 (nawet, jeśli dostęp zostanie zakupiony wcześniej) do niedzieli, 12 lutego, g. 23.59. Po tym czasie oglądanie filmu nie będzie możliwe.


Maya Deren jest określana jako najbardziej wpływowa reżyserka w historii kina, mimo tego że jej filmy są wciąż zbyt mało znane w stosunku do ich rzeczywistego znaczenia. Urodzona w Kijowie w 1917 r., stała się kluczową postacią amerykańskiej awangardy po II wojnie światowej. Stosowane przez nią strategie odnajdziemy dziś w wielu pracach feministycznych reżyserek.

Dokumentalny film Martiny Kudlácek przybliża dokonania Mai Deren jako artystki, jej biografię jak i jest próbą przedstawienia świata wewnętrznego i inspiracji tej legendarnej postaci, koncentrując się na tematach: sztuce filmowej, choreografii, tańcu, rytuale, wudu. Kudlácek pragnąc przybliżyć personę Mai Deren, przywołuje wypowiedzi twórczyń i twórców, towarzyszących Deren za życia. Przewodnikami po jej pracach są m.in. Stan Brakhage, Jonas Mekas, Katherine Dunham, Alexander Hammid i Teiji Ito.

Jak mała dziewczynka urodzona w Kijowie i wychowana w Syracuse w stanie Nowy Jorku może znaleźć szczęście jako kapłanka wudu w Greenwich Village? To pytanie podsumowuje historię Mai Deren, która była jedną z najbardziej złożonych i legendarnych postaci wśród niezależnych filmowców lat 40. i 50 - mówi o Mai Deren Stan Brakhage. Martina Kudlácek prezentuje unikatowy materiał filmowy Mai Deren, zdjęcia oraz materiały (wydruki, materiały produkcyjne), które w W zwierciadle Mai Deren zostały po raz pierwszy upublicznione szerokiej publiczności. Warto wspomnieć, że nowojorski kompozytor i muzyk John Zorn wniósł do obrazu wspaniałą partyturę muzyczną.

Opis: Millennium Docs Against Gravity

Reżyseria

Martina Kudlácek

Języki

angielski, francuski

Napisy

polskie, polskie

Kraje

Austria, Szwajcaria, Niemcy

Polecamy również

Chleb
44m Khlib 1929
Artysta
1h 40m The Artist 2011
Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché
1h 43m Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché 2018
TodMachine
1h 23m TodMachine 2016

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!