Linki ułatwień dostępu

W świetle dnia

1h 43m Térmeszetes fény 2020

BERLINALE 2021 - wygrana: Srebrny Niedźwiedź - Najlepszy reżyser (Dénes Nagy)
BERLINALE 2021 - nominacja: Złoty Niedźwiedź - Udział w konkursie głównym (Dénes Nagy)

Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojuszników hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu” (Bandenbekämpfung).

Wśród nich jest kapral Istvan Semetka (w tej roli naturszczyk Ferenc Szabó), którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. W jej wyniku śmierć ponosi dowódca kompanii. To wydarzenie odciśnie piętno na bohaterze i zrzuci na niego ciężar odpowiedzialności za towarzyszy broni, ale będzie miało też poważne reperkusje dla mieszkańców wsi. Zwłaszcza gdy na miejsce dotrą posiłki, mające wesprzeć zaatakowany oddział.

Debiut Dénesa Nagya (za który reżyser otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie) oparty jest na głośnej powieści autorstwa Pála Závady. Z obejmującej dwadzieścia lat sagi węgierski reżyser koncentruje się zaledwie na trzech dniach. To jednak wystarczy, by w sugestywny sposób pokazać okrucieństwo wojny i dramaty ludzi, którzy są w niej tylko małymi trybami.

Majestatycznie skomponowane zdjęcia Tamása Dobosa oraz imponująca konstrukcja dźwiękowa dodają filmowi niesamowitych wrażeń artystycznych.

Reżyseria

Dénes Nagy

Reżyseria

Aurora Films

Języki

węgierski, rosyjski

Napisy

Polish

Kraje

Węgry, Francja, Łotwa, Niemcy

Polecamy również

Księżyc Jowisza
2h 9m Jupiter holdja 2017
Najgorsze wiersze świata
1h 37m Rossz versek 2018
Sens życia oraz jego brak
1h 36m VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan 2014
Dusza i ciało
1h 56m Testről és lélekről 2017
Historia mojej żony
2h 49m A feleségem története 2021

Pobierz aplikację ScreenPlus, wybierz E-Kino Pod Baranami i zaloguj się, by oglądać wypożyczone filmy.

Znajdź i pobierz aplikację E-Kino Pod Baranami na swoim telewizorze, by oglądać wypożyczone filmy.