Linki ułatwień dostępu

Ucieczka na srebrny glob

1h 34m Ucieczka na srebrny glob 2021

Millennium Docs Against Gravity 2021 - wygrana: Nagroda Nos Chopina - Najlepszy film o tematyce muzycznej (Kuba Mikurda), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Nagroda Smakjam (Daria Maślona)
Millennium Docs Against Gravity 2021 - nominacja: Nagroda za Najlepszy Film Polski - Udział w konkursie (Kuba Mikurda)

Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po Trzeciej części nocy (1971) - dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego Diabła (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona - Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science-fiction Na srebrnym globie. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie - jego kariera w Polsce będzie skończona.

Na srebrnym globie (19761987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. Ucieczka na srebrny glob to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.

Reżyseria

Kuba Mikurda

Język

polski

Kraj

Polska

Polecamy również

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché
1h 43m Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché 2018
Mowa ptaków
2h 18m Mowa ptaków 2019
Annette
2h 19m Annette 2021
Helmut Newton. Piękno i bestia
1h 33m Helmut Newton. The Bad and the Beautiful 2020
Człowiek delfin
1h 20m Dolphin Man 2017

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!