Linki ułatwień dostępu

Ucieczka na srebrny glob

1h 34m Ucieczka na srebrny glob 2021

Millennium Docs Against Gravity 2021 - wygrana: Nagroda Nos Chopina - Najlepszy film o tematyce muzycznej (Kuba Mikurda), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Nagroda Smakjam (Daria Maślona)
Millennium Docs Against Gravity 2021 - nominacja: Nagroda za Najlepszy Film Polski - Udział w konkursie (Kuba Mikurda)

Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po Trzeciej części nocy (1971) - dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego Diabła (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona - Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science-fiction Na srebrnym globie. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie - jego kariera w Polsce będzie skończona.

Na srebrnym globie (19761987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. Ucieczka na srebrny glob to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.

Reżyseria

Kuba Mikurda

Język

polski

Kraj

Polska

Polecamy również

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché
1h 43m Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché 2018
Mowa ptaków
2h 18m Mowa ptaków 2019
Annette
2h 19m Annette 2021
Helmut Newton. Piękno i bestia
1h 33m Helmut Newton. The Bad and the Beautiful 2020
Marzycielki miast
1h 21m City Dreamers 2020
Człowiek delfin
1h 20m Dolphin Man 2017

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!