wcag_skip_links_header

Skarb

Comoara 1h 29m 2015

Czarna komedia, osobliwy przykład filmu przygodowego zrealizowanego w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego.

33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

Skarb sprawia wrażenie dokumentu, jest nakręcony w charakterystycznym stylu współczesnych rumuńskich reżyserów, którzy do perfekcji opanowali umiejętność opowiadania fascynujących historii za pomocą prostej formy. Na tym tle prezentuje się lekko i dowcipnie, celnie i bez znieczulenia punktując ludzkie ułomności.

Reżyseria

Corneliu Porumboiu

Język

rumuński

Napisy

Polish

Kraje

Rumunia, Francja

Polecamy również

Bestie z południowych krain
Beasts of the Southern Wild 1h 32m 2012
Czerwony żółw
La tortue rouge 1h 20m 2016
Porto
Porto 1h 16m 2016
Serce z kamienia
Hjartasteinn 2h 9m 2016
Szczęśliwy Lazzaro
Lazzaro felice 2h 5m 2018
Wspaniała
Populaire 1h 51m 2012