Linki ułatwień dostępu

Poufne lekcje perskiego

2h 7m Persischstunden 2020

TRANSATLANTYK 2020 - wygrana: Nagroda Publiczności - Najlepszy film festiwalu (Vadim Perelman)
MFF w Valladolid 2020 - nominacja: Złoty Kłos - Udział w konkursie głównym (Vadim Perelman)

W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów.

Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…

Z jednej strony film Vadima Perelmana to przejmująca, pełna szacunku wobec cierpienia ofiar opowieść o człowieku zredukowanym do woli biologicznego przetrwania, pozbawionym własnego języka i przeszłości, ale będącym strażnikiem pamięci o tych, których zamordowano. Z drugiej – komiczne niemal spiętrzenie nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności i surrealistyczny punkt wyjścia czynią z Poufnych lekcji perskiego udaną próbę znalezienia nowego języka, w którym ironia i absurd jako jedyne są w stanie opisać zło Holocaustu.

Nagrodzony przez festiwalową publiczność film Vadima Perelmana, wielokrotnie docenianego przez krytykę reżysera (m.in. nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka Dom z piasku i mgły) to mistrzowsko zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie, a ciekawie przedstawiona relacja Niemiec - Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.

Reżyseria

Vadim Perelman

Języki

niemiecki, francuski, perski, angielski, włoski

Napisy

polskie

Kraje

Rosja, Niemcy, Białoruś

Polecamy również

Klient
2h 5m Forushande 2016
Zło nie istnieje
2h 30m Sheytan vojud nadarad 2020
DAU. Natasza
2h 18m DAU. Natasha 2020
Syn Szawła
1h 47m Saul fia 2015
Mistrz
1h 31m Mistrz 2020
Schyłek dnia
2h 24m Napszállta 2018

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!