wcag_skip_links_header

Po tamtej stronie

Toivon tuolla puolen 1h 41m 2017

MFF w Berlinie 2017: najlepszy reżyser (Aki Kaurismäki), konkurs główny
Nagroda LUX: oficjalna selekcja

Czarna komedia autorstwa kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego (Leningrad Cowboys, Człowiek bez przeszłości), nagrodzonego na ostatnim festiwalu w Berlinie. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

Po sukcesie zrealizowanego we Francji Człowieka z Hawru, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. Tym razem, opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Reżyseria

Aki Kaurismäki

Języki

fiński, angielski, arabski, szwedzki

Napisy

Polish

Kraje

Niemcy, Finlandia

Polecamy również

Mężczyzna imieniem Ove
En man som heter Ove 1h 56m 2015
Najgorsze wiersze świata
Rossz versek 1h 37m 2018
Sons of Denmark
Danmarks sønner 2h 3m 2019
W ułamku sekundy
Aus dem Nichts 1h 47m 2017
Walc w alejkach
In den Gängen 2h 5m 2018

Download the app to view your purchased content!