Linki ułatwień dostępu

Piękna i bestie

1h 40m Aala Kaf Ifrit 2017

MFF w Cannes 2017 – sekcja Un Certain Regard
MFF w Valladolid 2017 – nagroda jury młodzieżowego, najlepszy reżyser (nominacja)
Nagrody Lumiere 2018, przyznawane przez zagranicznych dziennikarzy pracujących we Francji (odpowiednik amerykańskich Złotych Globów) – najlepszy film francuskojęzyczny (nominacja)

Film, którego autorką jest Kaouther Ben Hania - reżyserka nominowana do Oscara 2021 za dramat Człowiek, który sprzedał swoją skórę w kategorii Najlepszy film międzynarodowy.

Kinematografia tunezyjska jest rzadkim gościem na polskich ekranach. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na Piękną i bestie - poruszający film o walce o godność i sprawiedliwość, którego autorką jest Kaouther Ben Hania. Choć tytuł przywodzi na myśl baśń, to sama filmowa historia nie ma nic wspólnego z bajkowością. Główną bohaterką Pięknej i bestii jest 21-letnia studentka (w jej roli świetna Mariam Al Ferjani), która - wracając z imprezy - pada ofiarą przerażającego przestępstwa.

Film, w całości rozgrywający się w ciągu jednej, feralnej nocy, budzi ogromne emocje. Denerwuje, rozjusza, frustruje - wszystko to za sprawą niesprawiedliwego traktowania skrzywdzonej dziewczyny, rozdartej pomiędzy chęcią ukrycia się przed całym światem a pragnieniem walki o prawdę. Piękna i bestie to poruszająca i niestety - pod wieloma względami - uniwersalna historia, apelująca o diametralną zmianę myślenia o ofiarach przestępstw.

Wstrząsający dreszczowiec o młodej kobiecie, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Podczas studenckiej imprezy, Mariam, młoda Tunezyjka, spotyka tajemniczego Youssefa, z którym decyduje się opuścić lokal. Rozpoczyna się długa noc, podczas której Mariam będzie musiała walczyć o swoją godność.
Tylko jak uzyskać sprawiedliwość, gdy prawo jest po stronie prześladowców?

Film cenionej tunezyjskiej reżyserki po pokazie na festiwalu w Cannes zebrał owacje na stojąco.

Zaproponowana przez reżyserkę filmowa podróż do Tunezji nie przedstawia pocztówkowych krajobrazów i nie pozostawia wspomnień z kurortów oferujących all inclusive. Ben Hania schodzi do jądra ciemności, by w niezwykle kunsztowny sposób oddać głos ofierze. Staje po jej stronie, by przy pomocy sztuki walczyć o sprawiedliwość. Nie idzie na żadne kompromisy i dzięki temu zwycięża pod względem artystycznym. Oby również rzeczywistość odpowiedziała na wezwanie artystki w słuszny sposób.
Maciej Kempisty, Filmawka.pl

Reżyseria

Kaouther Ben Hania

Język

arabski

Napisy

polskie

Kraje

Tunezja, Francja, Szwecja

Polecamy również

A potem tańczyliśmy
1h 53m And Then We Danced 2019
Arab Blues
1h 28m Un Divan à Tunis 2019
Kafarnaum
2h 6m Capharnaüm 2018
Tam gdzieś musi być niebo
1h 37m It Must Be Heaven 2020
Viviane chce się rozwieść
1h 55m Le procès de Viviane Amsalem 2014
Wszyscy wiedzą
2h 13m Todos lo saben 2019

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!