Linki ułatwień dostępu

Mocny człowiek

1h 28m 1929
22. Festiwal Filmu Niemego - EKSPRESJA

Film niemy z muzyką Kixnare.

Film dostępny do wypożyczenia w czwartek, 16 grudnia, od g. 19.30 do 23.59.
Wypożyczenie odblokuje dostęp do filmu na 48 godzin od momentu zakupu.


Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego.

Henryk Bielecki jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Jego bliski śmierci przyjaciel ukończył właśnie powieść, którą bohater pragnie sobie przywłaszczyć. Posuwa się do najgorszych czynów, aby stanąć w panteonie słynnych pisarzy.

W realizacji tego przejmującego i bardzo współczesnego dramatu wzięły udział, oprócz znanych polskich aktorów, gwiazdy europejskiego kina. Tytułową rolę brawurowo zagrał Grzegorz Chmara, znany rosyjski aktor, należący do Teatru Stanisławskiego. W filmie debiutowała niemiecka aktorka Agnes Kuck.

Nakręcony na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego film przez lata uważany był za zaginiony. Jego jedyna kopia została odnaleziona w 1997 roku w Belgii. Warszawski Wieczór pisał o Mocnym człowieku, że udowadnia niezbicie, że znajdujemy się na dobrej drodze i że wkrótce filmy polskie mogą już iść za granicę. Wtórował mu Głos Prawdy słowami: Sceny zbiorowe mogą służyć za wzór niejednemu realizatorowi zagranicznemu, a stroną techniczną można by zaimponować nawet wytwórniom spoza oceanu.

Po raz pierwszy - w 1917 roku - Mocnego człowieka przeniósł na ekrany kin Wsiewołod Meyerhold, słynny rewolucjonista rosyjskiego teatru. 12 lat później tego samego zadania podjął się jego uczeń, Henryk Szaro, który - idąc tropem mistrza - wypełnił film formalnymi eksperymentami i nawiązaniami do niemieckiego ekspresjonizmu. Autorem imponujących, pełnych nietypowych efektów i rozwiązań formalnych zdjęć do filmu był Włoch Giovanni Vitrotti (Quo Vadis), który sportretował Warszawę końca lat 20. jako miejsce pełne pokus, grzechu i niebezpieczeństw.

🇬🇧 Available with English subtitles!
A psychological drama showing the consecutive stages of the artist’s moral decline. Film adaptation of Stanislaw Przybyszewski’s novel, formally resembling German expressionism. One of the last Polish films of the silent era, considered missing for more than 70 years.


Kixnare

Autor muzyki do filmu

Łukasz Maszczyński to mieszkający w Krakowie producent i DJ tworzący pod pseudonimami Kixnare oraz Universo. Krąży wokół różnych form muzyki tanecznej i elektronicznej, nawiązujących do brzmień etnicznych i perkusyjnych, syntezatorowego soundu lat 80. i brudu lat 90., krautrocka, ambientu oraz psychodelii. Od 2017 r. prowadzi autorską audycję Rotacje w Off Radiu Kraków, nawiązując do konceptu albumu Rotations, w której dzieli się swoimi rozległymi muzycznymi fascynacjami.

Kixnare: Mocny człowiek był pierwszym filmem z którym zmierzyłem się muzycznie, początkowo jako DJ. Dominujący w nim mroczny klimat od początku wydawał mi się idealną przestrzenią dla moich muzycznych fascynacji, kierujących się w stronę muzyki eksperymentalnej i filmowej, oraz syntezatorowych brzmień lat 80-tych w których elektronika na stałe wkroczyła do świata filmu za sprawą takich postaci jak Giorgio Moroder, Vangelis czy Tangerine Dream. Postanowiłem więc stworzyć do niego unikalną i autorską ścieżkę dźwiękową, która jednocześnie może stanowić odrębne, indywidualne dzieło muzyczne.
Projekt został zrealizowany ze środków pochodzących z programu „Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami”.
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny


Reżyseria

Henryk Szaro

Język

polski

Napisy

English

Kraj

Polska

Polecamy również

TodMachine
1h 23m TodMachine 2016
Artysta
1h 40m The Artist 2011
Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché
1h 43m Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché 2018

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!