Linki ułatwień dostępu

Marzycielki miast

1h 21m City Dreamers 2020

Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Projektowały w Ameryce Północnej i Europie. Każda z nich jest nadal aktywna, choć średnia wieku tych pań to 90 lat!

Wciąż łączy je podobna wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem. Phyllis Lambert stoi za konstrukcją wieżowca Seagram Building w Nowym Jorku i była fundatorką Canadian Centre for Architecture and Heritage w Montrealu. Dzięki wysiłkom Blanche Lemco van Ginkel i jej męża udało się ochronić starą cześć Monrealu przed budową autostrady. Cornelia Hahn Oberlander znalazła nowy sposób wykorzystania miejskich zielonych przestrzeni, a także zielonych dachów w kilku metropoliach. Z kolei Denise Scott Brown wraz z mężem Robertem Venturim zrewolucjonizowali myślenie o współczesnej architekturze i miejskim dziedzictwie. Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.

Reżyseria

Joseph Hillel

Język

angielski

Napisy

polskie, angielskie

Kraj

Kanada

Materiały dodatkowe

Wprowadzenie do filmu

7m

Do filmu Marzycielki miast wprowadza Magdalena Milert, architektka i urbanistka, twórczyni bloga Pieing. Prelekcja powstała w ramach przeglądu Watching America.

Polecamy również

Wielka architektura
1h 30m Big Time: Historien om Bjarke Ingels 2017
Duch Bauhausu
1h 30m Bauhaus Spirit 2018
Antropocen: Epoka człowieka
1h 27m Anthropocene: The Human Epoch 2019
Aquarius
2h 22m Aquarius 2016

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!