wcag_skip_links_header

Lewiatan

Leviathan 2h 20m 2014

MFF w Cannes 2014: najlepszy scenariusz; Złoty Glob 2015: najlepszy film obcojęzyczny Oscary 2015, BAFTA 2015 - nominacja: najlepszy film obcojęzyczny Europejskie Nagrody Filmowe 2014: 4 nominacje - najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz - Andriej Zwiagincew, Oleg Negin, najlepszy aktor - Aleksiej Sieriebriakow; 22. MFF Camerimage 2014: Złota Żaba, Grand Prix festiwalu; Polskie Nagrody Filmowe Orły 2015: najlepszy film europejski

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Gdy mer miasteczka wygrywa z Kolą sprawę sądową, postanawia wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri - znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna.

Lewiatan to czwarty, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z filmów Elena, Powrót, Wygnanie. To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba.

Tytuł filmu to nawiązanie do fundamentalnego traktatu filozoficznego Thomasa Hobbesa. Film zadaje pytanie, jak daleko może posunąć się człowiek wierzący w system, który tak naprawdę nie oferuje ludziom niczego dobrego. Lewiatan konfrontuje widza z odwiecznymi pytaniami na temat życia i śmierci, a jednocześnie pozwala pokazać główną ideę naszych czasów: przetrwanie najsilniejszych, bez względu na cenę.

Nakręcony w szaro-niebieskiej tonacji, wysmakowany w każdym detalu film prezentuje charakterystyczny dla Zwiagincewa styl, w którym dużą rolę odgrywają wystudiowane obrazy. Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Michaił Krichman. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery “Echnaton”, która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.

Reżyseria

Andriej Zwiagincew

Dźwięk

5.1

Język

rosyjski

Napisy

Polish

Kraj

Rosja

Polecamy również

Aquarius
Aquarius 2h 22m 2016
Błąd systemu
Systemsprenger 1h 58m 2020
Sofia
Sofia 1h 26m 2018
Tajemnice Joan
Red Joan 1h 50m 2018
Zwariować ze szczęścia
La pazza gioia 1h 56m 2016