wcag_skip_links_header

La Gomera

La Gomera 1h 37m 2019

Saturny 2021: Najlepszy film zagraniczny - nominacja
Cannes 2019: Złota Palma - Udział w konkursie głównym
Manaki Brothers 2019: Złota Kamera - Udział w konkursie głównym

Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania La Gomera kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg. Kryminalna komedia w reżyserii Corneliu Porumboiu zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.

Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov), by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon), której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu, garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach.

La Gomera sprytnie buduje komedię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną grę, używając do tego licznych nawiązań. A przy tym kojarząca się z serią Ocean’s, brawurowo żonglujący cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda; odsyłający do Gildy z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera; film Porumboiu jest pochwałą własnego języka. Takiego, którym można opowiadać o świecie bez uciekania się do klisz, i w którym humor obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji – czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.

Reżyseria

Corneliu Porumboiu

Języki

rumuński, angielski, hiszpański

Napisy

Polish

Kraje

Rumunia, Francja, Niemcy, Szwecja

Polecamy również

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy
Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari 2h 20m 2018
Obraz pożądania
The Burnt Orange Heresy 1h 39m 2019
Sieranevada
Sieranevada 2h 52m 2017
Słudzy
Služobníci 1h 20m 2020
Sny wędrownych ptaków
Pájaros de verano 2h 5m 2019

Download the app to view your purchased content!