wcag_skip_links_header

Intruz

Efterskalv 1h 42m 2015

40. Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: nagroda za reżyserię, nagroda za scenariusz, nagroda za montaż, Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 - 2 nominacje: najlepsza reżyseria, odkrycie roku
68. MFF w Cannes: światowa premiera, sekcja Quinzaine des Réalisateurs
Paszport "Polityki" 2015 dla Magnusa von Horna

Trzymający w napięciu debiut fabularny Magnusa von Horna, wielokrotnie nagradzanego absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, z doskonałymi zdjęciami nominowanego do Oscara za Idę Łukasza Żala.

Intruz opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John - pod wpływem ekstremalnych emocji - dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

Film łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film, chociaż osadzony w szwedzkich realiach, narodził się w Polsce. Filmowo Magnusa ukształtowała Łódzka Szkoła Filmowa, co znajduje odbicie we wszystkich jego krótkich filmach, a także w jego debiucie.

Film trafił do kin w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji, stając się - obok filmu Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej - najlepiej przyjętą polską produkcją minionego roku na świecie.

Reżyseria

Magnus von Horn

Język

szwedzki

Napisy

Polish

Kraje

Polska, Szwecja

Polecamy również

Barany. Islandzka opowieść
Hrútar 1h 33m 2015
Mężczyzna imieniem Ove
En man som heter Ove 1h 56m 2015
Neapol spowity tajemnicą
Napoli velata 1h 53m 2017
Szwedzka teoria miłości
The Swedish Theory of Love 1h 16m 2015