Linki ułatwień dostępu

Film o Pilchu

55m Film o Pilchu 2017

Filmowi towarzyszy rejestracja spotkania z reżyserem, Adamem Lewandowskim oraz Katarzyną Kubisiowską. Nagranie dostępne jest w sekcji Materiały dodatkowe, znajdującej się pod opisem filmu.

Historia Jerzego Pilcha, autora wielokrotnie nagradzanych i przenoszonych na ekran powieści jak “Spis cudzołożnic”, “Bezpowrotnie utracona leworęczność” czy uhonorowana Literacką Nagrodą Nike książka “Pod mocnym aniołem”. Reżyser prezentuje widzom opowieść o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, utkaną z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera.

Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram… snobizm luterański, którego nie rozumiem… - tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszkał i tworzył.

Film o Pilchu to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku.

Reżyseria

Adam Lewandowski

Dźwięk

5.1

Język

polski

Kraj

Polska

Materiały dodatkowe

Rozmowa z Adamem Lewandowskim i Katarzyną Kubisiowską

1h 5m

Rejestracja rozmowy z reżyserem Adamem Lewandowskim oraz z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia. Rozmowę poprowadził Łukasz Wojtusik w ramach wydarzenia Otwarte E-Kino

Polecamy również

Ikar. Legenda Mietka Kosza
2h 2m Ikar. Legenda Mietka Kosza 2019
Obraz pożądania
1h 39m The Burnt Orange Heresy 2019
Słodki koniec dnia
1h 37m Dolce fine giornata 2019
Spacer po wodzie
1h 40m Walking on Water 2018
Van Gogh. U bram wieczności
1h 51m At Eternity's Gate 2018

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!