wcag_skip_links_header

Film o Pilchu

Film o Pilchu 55m 2017

Filmowi towarzyszy rejestracja spotkania z reżyserem, Adamem Lewandowskim oraz Katarzyną Kubisiowską. Nagranie dostępne jest w sekcji Materiały dodatkowe, znajdującej się pod opisem filmu.

Historia Jerzego Pilcha, autora wielokrotnie nagradzanych i przenoszonych na ekran powieści jak “Spis cudzołożnic”, “Bezpowrotnie utracona leworęczność” czy uhonorowana Literacką Nagrodą Nike książka “Pod mocnym aniołem”. Reżyser prezentuje widzom opowieść o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, utkaną z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera.

Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram… snobizm luterański, którego nie rozumiem… - tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszkał i tworzył.

Film o Pilchu to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku.

Reżyseria

Adam Lewandowski

Dźwięk

5.1

Język

polski

Kraj

Polska

Materiały dodatkowe

Rozmowa z Adamem Lewandowskim i Katarzyną Kubisiowską

1h 5m

Rejestracja rozmowy z reżyserem Adamem Lewandowskim oraz z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia. Rozmowę poprowadził Łukasz Wojtusik w ramach wydarzenia Otwarte E-Kino

Polecamy również

Ikar. Legenda Mietka Kosza
Ikar. Legenda Mietka Kosza 2h 2m 2019
Obraz pożądania
The Burnt Orange Heresy 1h 39m 2019
Słodki koniec dnia
Dolce fine giornata 1h 37m 2019
Spacer po wodzie
Walking on Water 1h 40m 2018
Van Gogh. U bram wieczności
At Eternity's Gate 1h 51m 2018

Download the app to view your purchased content!